Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niebezpieczne wypalanie traw przyczyną pożarów. Służby apelują o rozsądek i szybką reakcję na zagrożenie

Data publikacji 20.02.2019

Pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne niebezpieczeństwo. Niestety, mimo wielu apeli wciąż zdarzają się takie sytuacje. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Ryzyko jest ogromne. Pamiętajmy, że wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne, ale i zabronione.

Wczoraj wieczorem, 19.02.2019 r.,  na terenie Gminy Oświęcim doszło do dwóch podpaleń: łąki w Dworach przy ulicy Nadwiślańskiej oraz grobli na stawie w Grojcu przy ulicy Kasztanowej. W obu przypadkach błyskawiczną akcję gaśniczą rozpoczęli strażacy, natomiast policjanci zabezpieczali teren przed dostępem osób postronnych, a także wstrzymywali ruch, aby ułatwić strażakom dojazd na miejsce pożarów.

Policjanci i strażacy przypominają, że niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych. Zgodnie z Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Sprawca tego wykroczenia podlega karze aresztu albo grzywny. Ponadto zgodnie z kodeksem karnym osoba, która stworzy niebezpieczeństwo np. w postaci pożaru zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo spowoduje wysokie straty materialne, podlega karze pozbawienia wolności  do lat 10.

Służby przestrzegają, że będą stanowcze w wyciąganiu konsekwencji wobec podpalaczy. Natomiast do osób, które dostrzegą tego rodzaju zagrożenie, apelują o niezwłoczną reakcję i powiadamianie służb pod numerem alarmowym 998 lub 112.

(KWP w Krakowie/ mw)

  • paląca się trawa
  • paląca się trawa
Powrót na górę strony