Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejny przypadek złego traktowania zwierząt

Data publikacji 21.02.2019

Dyżurny sierpeckiej komendy otrzymał zgłoszenie o podejrzeniu znęcania się nad psem znajdującym się na jednej z posesji w Sierpcu. Pies, który przebywał na posesji, według lekarza weterynarii był w złym stanie. Opiekunka psa może teraz odpowiedzieć za znęcanie się nad nim.

W miniony poniedziałek dyżurny KPP w Sierpcu otrzymał zgłoszenie od strażników miejskich, że na terenie jednej z posesji w Sierpcu znajduje się wychudzony i zaniedbany pies. Istniało przypuszczenie, że właściciele zwierzęcia znęcają się nad nim, nie zapewniając mu odpowiednich warunków. Policjanci od razu pojechali się na miejsce, gdzie zobaczyli skrajnie wychudzonego psa, bez dostępu do świeżej wody i karmy.

W trakcie prowadzonej przez policjantów interwencji okazało się, że właścicielką psa jest 58-letnia kobieta, która przekazała policjantom, że jest to jej pies, którego ma już od około 4,5 roku. Kobieta przyznała, że nie zgłaszała nigdzie faktu kupna psa, a ponadto nigdy nie była z nim u weterynarza i nie szczepiła go. Na miejsce interwencji został wezwany lekarz weterynarii, który potwierdził bardzo złą kondycję fizyczną psa. M.in. jego niedowagę o około 10 kg. Zwierzę zostało przekazane pod opiekę weterynarza, który przewiózł je do lecznicy na dalsze badania.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi KPP w Sierpcu. Kobieta może odpowiedzieć teraz za znęcanie się nad nad zwierzęciem.

Policjanci przypominają o obowiązkach, jakie spoczywają na właścicielu psa. Posiadanie czteronoga to nie tylko przyjemność, ale również duży obowiązek, jaki nakłada na właścicieli psów prawo, więc każdy, kto będzie chciał zostać, bądź jest szczęśliwym posiadaczem psa, powinien zapoznać się z podstawowymi zasadami dotyczącymi trzymania psa oraz jakie obowiązki musi spełnić jego właściciel.

Przede wszystkim należy zapewnić właściwe warunki, o których mówi Ustawa o ochronie zwierząt tj.: pomieszczenie powinno być odpowiednio dostosowane, psa należy chronić przed zimnem czy upałem a także przed opadami atmosferycznymi, pies powinien mieć dostęp do światła dziennego czy swobody ruchu, zapewnioną karmę i wodę, ważne jest by uwięź na której trzymany jest pies nie była krótsza niż 3 metry, jak i fakt dotyczący trzymania psa na uwięzi nie był dłuższy niż 12 godzin. Obowiązkowe jest również szczepienie ochronne czworonogów oraz przeciwko wściekliźnie.

Autor: sierż. Aleksandra Szarwińska

Powrót na górę strony