Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za znieważenie pomnika

Data publikacji 21.02.2019

Policjanci z Gdańska zatrzymali trzech mężczyzn podejrzewanych o znieważenie i zniszczenie pomnika ks. Henryka Jankowskiego. Pokrzywdzeni oszacowali starty na ponad 36 tysięcy złotych. Za znieważenie pomnika grozi ograniczenia wolności albo grzywny. Przypominamy o tym, że nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu zachowania i w każdym przypadku łamania prawa policjanci będą reagować, tak jak w tym przypadku, zdecydowanie i niezwłocznie.

Dziś, 21.02.2019 r., po godzinie 3:0, policjanci otrzymali zgłoszenie o tym, że przy ul. Stolarskiej w Gdańsku trzy osoby przewróciły pomnik. Oficer dyżurny na miejsce skierował natychmiast funkcjonariuszy, którzy w wyniku podjętej interwencji zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 39,40 i 41 lat, mieszkańców Warszawy. 

Funkcjonariusze wylegitymowali też trzy osoby, które nagrywały samo zdarzenie, od których funkcjonariusze na polecenie prokuratora zabezpieczyli nośnik z danymi. Zabezpieczone nagranie będzie analizowane przez policjantów, a świadkowie zostaną w tej sprawie przesłuchani.

Na miejscu zdarzenia pracowała grupa dochodzeniowo-śledcza oraz technik kryminalistyki, którzy wykonali oględziny, dokumentację fotograficzną, zabezpieczyli ślady. Policjanci przyjęli również zawiadomienie o uszkodzeniu pomnika. Pokrzywdzeni oszacowali starty na ponad 36 tys. zł.

Policjanci prowadzą czynności w kierunku art. 261 kodeksu karnego tj. znieważenia pomnika w zbiegu z art. 288 kodeksu karnego tj. zniszczenia, uszkodzenia mienia, niewykluczone, że zatrzymanym mężczyznom zostaną ogłoszone właśnie takie zarzuty. Za znieważenie pomnika grozi ograniczenie wolności lub grzywna. Zniszczenie mienia zagrożone jest karą do 5 lat pozbawienia wolności. 

Przypominamy o tym, że nie ma absolutnie żadnego przyzwolenia na tego typu zachowania i w przypadku łamania prawa policjanci będą reagować tak jak w powyższej sytuacji, zdecydowanie i niezwłocznie.

(KWP w Gdańsku)

Powrót na górę strony