Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Fałszywi policjanci w rękach prawdziwych mundurowych

Data publikacji 22.02.2019

Z poważnymi konsekwencjami muszą się liczyć trzej mieszkańcy powiatu żnińskiego, którzy podszywali się pod funkcjonariuszy policji. Mężczyźni oszukiwali kierowców, informując, że popełnili wykroczenie. Sugerowali, że zamiast mandatu karnego sprawę „można załatwić” przekazując pieniądze. Teraz grozi im do 8 lat pozbawienia wolności.

Żnińscy policjanci w toku prowadzonych czynności ustalili, że na terenie powiatu pojawili się młodzi mężczyźni, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy Policji. Podejrzani mieli poruszać się volkswagenem passatem koloru ciemnego. W celu upodobnienia się do patrolu Policji, używali świateł błyskowych imitujących sygnały uprzywilejowania. W ten sposób zatrzymywali pojazdy, a następnie oszukiwali kierowców, informując ich o popełnieniu wykroczenia w ruchu drogowym, polegającym na przekroczeniu dozwolonej prędkości, pomimo, iż nie dysponowali żadnymi urządzeniami służącymi do pomiaru prędkości. W rozmowie z kierowcami sugerowali, że odstąpią od ukarania mandatem w zamian za przekazanie pieniędzy.

Mundurowi skrupulatnie gromadzili materiał dowodowy w tej sprawie. We wtorek (19.02.19) wpadli na trop fałszywych policjantów. Kilkanaście minut po 22.00 funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn (w wieku 18-21 lat) na terenie jednej spod żnińskich miejscowości, podczas gdy zmieniali tablice rejestracyjne przy pojeździe, który wykorzystywali do przestępczego procederu.  

Wczoraj (21.02.19) mieszkańcy powiatu żnińskiego zostali doprowadzeni do prokuratury, a następnie do sądu, który zadecydował o objęciu ich policyjnym dozorem.   

Żninianom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.  

W związku z powyższym policjanci zwracają się z apelem do osób, które były świadkami tego typu zdarzeń, bądź były przez te osoby zatrzymane wbrew prawu do tzw. kontroli drogowej, aby zgłaszały się do Komendy Powiatowej Policji w Żninie osobiście lub telefonicznie (po numerem tel. 52 30 33 200). Zeznania tych osób oraz pokrzywdzonych są niezbędne, a zarazem kluczowe do dalszego wyjaśnienia tej sprawy, jak również do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które dopuściły, jak wynika z policyjnych materiałów, poważnych przestępstw, a także swoim działaniem mogły negatywnie wpłynąć na pozytywny wizerunek Policji. 

Jednocześnie informujemy, że osoby, które przekazały pieniądze lub, od których sprawcy próbowali je wyłudzić, nie podlegają odpowiedzialności karnej. 

 

Powrót na górę strony