Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Komisariat Wodny Policji w Krakowie

Data publikacji 22.02.2019

Dbanie o bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą, niesienie pomocy tonącym, ochrona środowiska, kontrola wałów przeciwpowodziowych, akcje ratownicze podczas katastrof i klęsk żywiołowych – to tylko niektóre zadania funkcjonariuszy z policji wodnej. Świetne wyszkolenie i nowoczesny sprzęt pozwalają policjantom szybko i sprawnie wykonać zadania w najtrudniejszych warunkach. Policyjni wodniacy działają na terenie całej Polski, niosąc pomoc i czuwając na bezpieczeństwem. Działają w ramach 4 komisariatów specjalistycznych Policji – w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu i 6 komórek wodnych – na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego.

Policjanci z Komisariatu Wodnego z siedzibą w Krakowie to specjalnie wyselekcjonowani policjanci, którzy poosiadają wyjątkowe umiejętności. Policyjni wodniacy to profesjonaliści, którzy łączą pracę z pasją. Każdy funkcjonariusz posiada tu uprawnienia ratownictwa wodnego, kursy kwalifikowanej pomocy medycznej, kursy ratownictwa narciarskiego. Wśród nich są również zawodowi ratownicy medyczni i instruktorzy Polskiego Związku Narciarskiego. By sterować  motorówką - policjanci posiadają uprawnienia stermotorzysty. Latem patrolują rzeki i jeziora pływając na motorówkach na sezonowych posterunkach wodnych, gdzie dają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Posterunki sezonowe uruchamiane są w m.in. w Dobczycach, przy jeziorze w Klimkówce, Jeziorze Czorsztyńskim, i Jeziorze Rożnowskim. Policjanci patrolując akweny - podejmują także akcje ratunkowe, sprawdzają trzeźwość i przeprowadzają kontrole sterników i przystani.

Policjanci z Komisariat Wodnego pełnią również służbę patrolowo - interwencyjną na terenie Krakowa – Podgórza. Do służby wykorzystują nie tylko radiowozy ale i rowery, motocykle czy quady.

W sezonie zimowy policyjni wodniacy patrolują … stoki narciarskie na terenie Małopolski. Obecność funkcjonariuszy na stokach gwarantuje nie tylko większe bezpieczeństwo dla samych narciarzy, ale ma również charakter prewencyjny – odstrasza złodziei sprzętu sportowego czy nietrzeźwych narciarzy. W górach policjanci z Komisariatu Wodnego współpracują ze strażnikami Tatrzańskiego Parku Narodowego, czy np. udzielają pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach narciarskich wspólnie z ratownikami TOPR i GOPR.
 
Pomiędzy sezonami letnim i zimowym, współpracują z funkcjonariuszami Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, Straży Granicznej, Straży Gminnej (Miejskiej), Państwowej Straży Rybackiej, Straży Leśnej, Państwowej Straży Pożarnej, a także z innymi podmiotami, których obecność jest uwarunkowana potrzebami służby i ma na celu  zapewnieniu porządku i bezpieczeństwa na terenie kąpielisk, poszukiwaniu osób, które utonęły lub zaginęły, kontroli wędkarzy, itp.

(KWP w Krakowie)

Film Komisariat Wodny Policji w Krakowie

Pobierz plik Komisariat Wodny Policji w Krakowie (format mp4 - rozmiar 27.57 MB)

Powrót na górę strony