Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ostróda / Iława: Wykorzystali każdą sekundę, by ratować ludzkie życie

Data publikacji 27.02.2019

Policjanci podczas służby spotykają się z różnymi sytuacjami – mniej lub bardziej stresującymi. Nie brakuje wśród nich takich, gdzie zagrożone jest ludzkie życie, a do jego uratowania potrzebne jest podjęcie prawidłowej decyzji, podjętej pod olbrzymią presją czasu. Taką interwencję podjęli policjanci ostródzkiej drogówki wobec młodej kobiety, która stojąc nad torami kolejowymi chciała targnąć się na swoje życie. Dzięki natychmiastowej reakcji dzielnicowych z Iławy ocalone zostało życie mężczyzny, który chciał pozbawić się życia za pomocą pętli założonej na szyję.

Ostróda

Czasami jeden moment w życiu, jedno wydarzenia, bądź chwilowe załamanie, popycha ludzi do dramatycznego kroku. W poniedziałkowy (25.02.2019) wieczór do oficera dyżurnego ostródzkiej komendy zatelefonowała zaniepokojona mieszkanka powiatu i poinformowała, że jej siostra chce odebrać sobie życie, skacząc z przejścia dla pieszych znajdującego się nad torami w Ostródzie. Na miejsce oficer dyżurny natychmiast wysłał patrol ruchu drogowego. Policjanci sprawdzili kładkę i teren nasypu kolejowego w Ostródzie. Choć początkowo nikogo nie zauważyli nie opuścili tego miejsca bacznie je obserwując. Po chwili zauważyli młodą kobietę, która weszła na szczyt kładki i stanęła po zewnętrznej stronie bariery ochronnej. W tym czasie przejazd kolejowy został zamknięty i za chwilę miał nadjechać w to miejsce pociąg. Policjanci (st. sierż. Paweł Wojtania i st. sierż. Leszek Zakrzewski) mieli bardzo mało czasu na reakcję. Jednak nie wahali się ani chwili i niemal w ostatniej chwili ściągnęli kobietę w bezpieczne miejsce. Na miejsce wezwane zostało pogotowie ratunkowe. Mieszkanka powiatu trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej niezbędnej pomocy.

  • Policjanci z Ostródy: st. sierż. Paweł Wojtania i st. sierż. Leszek Zakrzewski
    St. sierż. Paweł Wojtania i st. sierż. Leszek Zakrzewski

Iława

We wtorek (26.02.2019) oficer dyżurny iławskiej komendy otrzymał zgłoszenie z centrum powiadamiania ratunkowego o tym, że pewien mężczyzna, prawdopodobnie będący pod wpływem alkoholu może próbować targnąć się na swoje życie, ponieważ widziany był jak zakładał sobie na szyję pętle. Na miejsce wysłani zostali znajdujący się najbliżej dzielnicowi asp. Rafał Żurawski oraz mł. asp. Daniel Bonisławski. We wskazanym miejscu nie zastali opisywanego mężczyzny. Sprawdzili jednak dodatkowo teren przyległy i w pewnym momencie z oddali zauważyli, że na jednym z drzew jakaś osoba usiłuje powiesić się na sznurku przymocowanym do gałęzi drzewa. Mężczyzna miał już założoną pętle na szyi i stał na rowerze opartym o drzewo. Dzielnicowi natychmiast podbiegli do mieszkańca powiatu iławskiego. Jeden z funkcjonariuszy przytrzymał go, a drugi ściągnął pętle z jego szyi. Mężczyzna trafił w bezpieczne miejsce, aby mógł wytrzeźwieć i się uspokoić.

Na terenie kraju, w każdym powiecie są różne instytucje, których przedstawiciele są zawsze gotowi nieść pomoc, nawet w sytuacjach, które prowadzą do podjęcia tak dramatycznych decyzji jak chęć odebrania sobie życia. Ważne, aby nie pozostawać z problemem samemu. Wystarczy zadzwonić lub przyjść na rozmowę, by uzyskać fachową poradę i wsparcie.

Przykładowe telefony alarmowe, przy których obecni są psychologowie gotowi pomóc ci, kiedy jesteś w złej sytuacji psychicznej:

* 116 111 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

* 116 123 - Bezpłatny Telefon Zaufania dla Dorosłych

* 22 654 40 41 - Antydepresyjny telefon zaufania ITAKA

(tm)

Powrót na górę strony