Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Mł. insp. Tomasz Szymański zdał obowiązki I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji ds. prewencji

Data publikacji 01.03.2019

W związku z powołaniem na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji mł. insp. Tomasz Szymański zdał dziś, podczas uroczystej zbiórki w Białej Sali Pałacu Mostowskich, swoje dotychczasowe obowiązki, które wykonywał na stanowisku I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji ds. prewencji.

W uroczystej zbiórce z udziałem pocztu sztandarowego Policji z okazji zdania stanowiska I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji przez mł. insp. Tomasza Szymańskiego, wzięli udział: Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej i jego zastępcy: ds. kryminalnych mł. insp. Krzysztof Smela oraz ds. logistyki Włodzimierz Pietroń, Naczelnik Zarządu w Warszawie CBŚP insp. Grzegorz Lipniak, Dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy Ewa Gawor, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Błasiak oraz jego zastępca Marek Szymański, przedstawiciele policyjnych i cywilnych związków zawodowych, Kapelan KSP ks. Józef Jachimczak oraz kadra kierownicza Komendy Stołecznej Policji.

Po odczytaniu rozkazu personalnego o odwołaniu mł. insp. Tomasza Szymańskiego z zajmowanego stanowiska I zastępcy Komendanta Stołecznego Policji i przeniesieniu do dalszej służby w KGP, w związku z decyzją ministra SWiA o powołaniu na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji oraz złożeniu meldunku o zdaniu obowiązków, Komendant Stołeczny Policji oraz delegacja kadry kierowniczej wręczyli mł. insp. Szymańskiemu okolicznościowe upominki.

Następnie głos zabrał gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. Komendant Główny Policji podziękował na początku  za niezwykle profesjonalne zabezpieczenie ostatniej imprezy o charakterze globalnym, która odbyła się w Warszawie, czyli Szczytu Bliskowschodniego. – Wasze wielkie zagażowanie i budowany przez lata profesjonalizm spowodowały, że kolejna wielka impreza w stolicy naszego kraju przebiegła bezpiecznie.

Następnie komendant odniósł się do zmian personalnych, które miały miejsce w ostatnich dniach w KGP. – Z wielkim żalem, z uwagi na problemy zdrowotne, pożegnałem swoich dwóch zastępców: pana generała Andrzeja Szymczyka i znanego Wam doskonale, z uwagi na częste wizyty w KSP przy okazji policyjnych zabezpieczeń, generała Jana Lacha, który nadzorował pion prewencji. (…) W tej sytuacji zależało mi, by w kierownictwie polskiej Policji funkcjonował ktoś z garnizonu stołecznego. Niezwykle cenię sobie Wasz profesjonalizm, funkcjonariuszy i pracowników KSP, który widzę każdego dnia. Szczególnie jest to widoczne, gdy przychodzi mierzyć się z tymi największymi wyzwaniami. Dziś ten poziom, budowany przez lata, jest na najwyższym poziomie w kraju. Choć z komendantem Tomaszem współpracujemy dość krótko, to na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy zrobił on na mnie świetne wrażenie, i jako funkcjonariusz z ogromnym zaangażowaniem, profesjonalnym podejściem do swoich obowiązków, ale co nie mniej ważne w mojej filozofii dowodzenia polską Policją - jako człowiek. Podkreślał to także w rozmowie ze mną generał Dobrodziej. Komendant Tomasz to świetny fachowiec, ale przede wszystkim bardzo dobry człowiek. (…) Jestem przekonany, że ten bagaż doświadczeń, które już ma i to świeże spojrzenie na Policję stanowi taki kapitał, który pozwoli nam wspólnie tą formacją kierować i prowadzić do kolejnych sukcesów, opartych na opiniach mieszkańców i odwiedzających nasz kraj. Życzę Tomaszu dużo satysfakcji  z tych nowych wyzwań. Mam nadzieję, że wspólnie z komendantami: Dariuszem Augustyniakiem i Kamilem Brachą stworzymy zespól, który będzie w sposób efektywny i efektowny kierował polska Policją. Dziękuję całemu garnizonowi stołecznemu, dziękuję generałowi Dobrodziejowi.

Swoje gratulacje złożył również Komendant Stołeczny Policji. – Mam ogromny zaszczyt i jest mi niezmiernie miło, że mogę pogratulować mł. insp. Tomaszowi Szymańskiemu powołania przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji. To ogromne wyróżnienie i dla komendanta Tomasza i dla wszystkich policjantów, pracowników garnizonu stołecznego. Tym bardziej, że całą historię swojej służby związał właśnie z tym garnizonem. Ostatnie lata to Stołeczne Stanowisko Kierowania, a ostatnie 15 miesięcy to stanowisko I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji. Komendant Tomasz był obecny przy wszystkich najważniejszych zabezpieczeniach w ostatnich latach, na różnych poziomach dowodzenia, tj. EURO 2012, Szczyt NATO, wizyta Prezydenta Stanów Zjednoczonych, konferencja Bliskowschodnia, która, jak podkreślał minister Zieliński, była po Światowych Dniach Młodzieży najtrudniejszym przedsięwzięciem do zabezpieczenia. Gratulując awansu chcę podziękować za ten czas, który razem spędziliśmy. (…) Już po kilka dniach wspólnej pracy wiedziałem, że jest to strzał w dziesiątkę, że jest to doskonały policjant i, że jest to tylko przystanek w jego karierze. Teraz Komendant Główny Policji oraz Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zauważyli to samo. Takie awanse powodują, że można mieć przekonanie, że Policja podąża w dobrym kierunku. (…) Podczas ślubowania nowo przyjętych policjantów często mówię, że trafili do garnizonu najtrudniejszego, który musi sprostać najtrudniejszym wyzwaniom, ale jeżeli poświęcą się tej służbie, jeśli stanie się ona dla nich pasją, to mogą zostać najlepszymi policjantami w kraju. Takim przykładem jest komendant Tomasz. Ten przykład przy kolejnych ślubowaniach będę więc podawał młodym policjantom, by wiedzieli, że ciężką pracą, postawą można wejść na sam szczyt w hierarchii Policji. Jestem przekonany, ze tak jak dla mnie komendant Tomasz był zawsze dużym wsparciem, tak teraz będzie takim wsparciem dla Komendanta Głównego Policji w obszarze prewencji całego kraju.

Do gratulacji przyłączyła się również pani Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego m.st. Warszawy, która w imieniu prezydenta miasta przekazała mł. insp. Tomaszowi Szymańskiemu kwiaty. – Kiedy odwoływany jest dobry oficer, z dużym stażem pracy, zawsze jest żal. Ale ten żal jest mniejszy, jeśli powodem odwołania jest awans. (…) Panie Tomaszu, życzę, aby wszystkie swoje doświadczenia, które wynosi Pan z Komendy Stołecznej Policji wykorzystał Pan w komendzie głównej – dodała pani dyrektor.

Do tych życzeń przyłączył się również Paweł Błasiak, Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW, który w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył komendantowi serdeczne gratulacje i podziękował za lata dobrej współpracy z Wojewodą.

Nie mogło też zabraknąć gratulacji złożonych przez kapelana Komendy Stołecznej Policji ks. Józefa Jachimczaka, który przekazał komendantowi Tomaszowi serdeczne życzenia pięknej, wspaniałej przygody, jaką będzie dalsza służba w komendzie głównej.

Na zakończenie wystąpień głos zabrał mł. insp. Tomasz Szymański. Zwracając się do zebranych powiedział:

- Nie łatwo jest mi opuszczać Komendę Stołeczną Policji, tym bardziej, że jestem z nią związany od samego początku, od 25 lat mojej służby. To w jakim momencie się dziś znajduję, to też Wasza zasługa i za to bardzo Wam dziękuję. Swoje podziękowania chcę skierować do Komendanta Stołecznego Policji, który 15 miesięcy temu obejmując stanowisko komendanta wystąpił z wnioskiem do Komendanta Głównego Policji o powołanie mnie na swojego zastępcę. To był trudny czas, ale pełen obfitych rozmów, zrozumienia. Dziękuję, służba z panem to czysta przyjemność. Szczególne podziękowania chciałbym złożyć Komendantowi Głównemu Policji za zaufanie, jakim mnie obdarzył. Funkcja Zastępcy Komendanta Głównego Policji to duże wyzwanie i zaszczyt.  Postaram się danego mi zaufania nie zawieść i służyć dla dobra polskiej Policji.

Po oficjalnym zakończeniu uroczystości, dla uwiecznienia wydarzenia, zebrani goście zostali zaproszeni do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

 

----

Młodszy inspektor Tomasz Szymański od początku swojej służby w roku 1994 był związany ze stołecznym garnizonem Policji. Pierwsze kroki w policyjnym mundurze stawiał w  Komendzie Rejonowej Policji Warszawa I, pracując w komórkach patrolowo-interwencyjnych. Od 2002 r. był związany ze Stołecznym Stanowiskiem Kierowania KSP. W listopadzie 2017 r. rozpoczął pełnienie obowiązków na stanowisku I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji nadzorując pion prewencji. Wielokrotnie koordynował i odpowiadał za prawidłowy przebieg wielu imprez masowych i najważniejszych policyjnych zabezpieczeń odbywających się w Warszawie. 27 lutego 2019 r. młodszy inspektor Tomasz Szymański, dotychczasowy I Zastępca Komendanta Stołecznego Policji, został powołany decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji.

 

tekst: podinsp. Anna Kędzierzawska
foto:. asp. sztab. Krzysztof Chwała, kom. Ewa Szymańska
video: kom. Jarosław Florczak

 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie
 • Pożegnanie

Film Mł. insp. Tomasz Szymański zdał obowiązki I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji ds. prewencji

Pobierz plik Mł. insp. Tomasz Szymański zdał obowiązki I Zastępcy Komendanta Stołecznego Policji ds. prewencji (format mp4 - rozmiar 27.57 MB)

Powrót na górę strony