Hrubieszów: Nie dały się oszukać - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Hrubieszów: Nie dały się oszukać

Data publikacji 05.03.2019

Wczoraj do 5 mieszkanek Hrubieszowa dzwonili oszuści, którzy podając się za członków ich rodzin oraz funkcjonariuszy policji prosili o pilną pożyczkę dużej kwoty pieniędzy. Na szczęście w żadnym z tych przypadków oszustom nie udało się osiągnąć zamierzonego celu. Kobiety wykazały się czujnością, w porę zorientowały się, że ktoś chce je oszukać i powiadomiły Policję.

Policjanci ustalili, że wczoraj do pięciu mieszkanek Hrubieszowa na telefon stacjonarny zadzwoniły osoby podające się za członków ich rodzin oraz funkcjonariuszy policji i prosiły o pilną pożyczkę dużej kwoty pieniędzy. Na szczęście kobiety w porę zorientowały się, że prawdopodobnie mają do czynienia z oszustami i powiadomiły o tym fakcie Policję.

W dwóch przypadkach do mieszkanek Hrubieszowa dzwoniła kobieta, która podawała się za funkcjonariuszkę policji i mówiła o wypadku drogowym, które spowodowały córki rozmówczyń. Twierdziła, że te osoby mogą uniknąć odpowiedzialności karnej jeśli szybko zostanie wpłacona duża kwota pieniędzy. Obie Panie zorientowały się, że ktoś chce je oszukać i niezwłocznie zadzwoniły do swoich córek, aby potwierdzić swoje przypuszczenia. Po przerwaniu rozmowy z oszustami poinformowały policję o próbie oszustwa.

W pozostałych przypadkach do swoich potencjalnych ofiar dzwonił mężczyzna, który podając się za ich syna twierdził, że spowodował wypadek drogowy. Mówił, że potrącił trzy osoby na przejściu dla pieszych i aby uniknąć kary więzienia potrzebuje pilnie 35 tys. zł. W tych przypadkach mieszkanki Hrubieszowa również zorientowały się, że rozmawiają z oszustem.

Po raz kolejny apelujemy o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi! Oszuści na swoje ofiary najczęściej wybierają osoby starsze i samotnie zamieszkujące. Bazują na ich naiwności i dobrym sercu. Aby nie stać się ofiarą tego typu przestępstwa, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania względem obcych.

W podobnych sytuacjach możemy potwierdzić tożsamość poprzez telefoniczny kontakt z instytucją, na jaką się nieznajomi powołują. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do autentyczności rozmówcy, za każdym razem należy powiadomić oficera dyżurnego komendy policji.

Pamiętaj!

Nigdy nie przekazuj pieniędzy ludziom, których nie znasz. Zawsze potwierdzaj prośbę „o pomoc”, kontaktując się osobiście z członkami rodziny. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie lub pojawia się podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję (nr tel. 112).

E. K.

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja