Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszukiwali metodą "jednopensówki"

Data publikacji 25.04.2006

Policyjni wywiadowcy ze Śródmieścia w Warszawie, zatrzymali trzyosobową grupę oszustów okradających starsze osoby metodą na tzw. "One Penny". Swoje ofiary oszukiwali w ten sposób, że stwarzali pozory okazji kupna niezwykle cennych złotych monet, sprzedając nic nie warty złom. Sprawdzamy jak długo działali przestępcy i ile osób mogli oszukać.

Policyjnych wywiadowców zainteresowały trzy osoby stwarzające wrażenie przeprowadzania poufnej transakcji. Postanowili się bliżej przyjrzeć jej uczestnikom. Kiedy obserwowane osoby przekazały sobie jakieś przedmioty, policjanci przystąpili do działania. U jednego z zatrzymanych znaleziono duże monety koloru złotego z napisem "One Penny". Policjanci natychmiast skojarzyli, że mają do czynienia z oszustami działającymi właśnie metodą "jednopensówki".

Metoda ta polega na oferowaniu nic nie wartych monet, pod pozorem sprzedaży cennych unikatów. Trójka zatrzymanych przez policjantów osób tworzyła grupę ściśle współdziałającą ze sobą. Każda z osób pełniła określoną rolę w grupie. Najpierw typowano ofiarę, po czym podchodził do niej oszust oferujący transakcję. Najczęściej, podając się za obcokrajowca (ze wschodu), zagubionego w wielkim mieście, proponował zakup monet złotych o wielkiej wartości. Ofiara początkowo przeważnie nie była zainteresowana kupnem, lecz aby uwiarygodnić sytuację "do gry" wchodził kolejny oszust. Odpowiednio ucharakteryzowany mężczyzna w peruce, okularach w złotych oprawkach i eleganckim ubraniu, podając się za lekarza – znawcę monet potwierdzał olbrzymią wartość towaru. Wtedy też ofiara przekonana o wyjątkowości oferty i możliwości szybkiego zarobku finalizowała transakcję stając się właścicielem ładnie wyglądających bezwartościowych monet "One Penny". Kwoty, które były tracone przez pokrzywdzonych sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zdarzenie miało miejsce w dniu 24.04.2006r. przy Rondzie de Gaullea ok. godz. 15.00, Zatrzymani oszuści to 53 letni Bronisław K, 28 letni Sławomir L i 28 letnia Magdalena O. Należy dodać, że Bronisław K. podający się za doktora, był ucharakteryzowany, miał perukę i okulary. Policjanci zabezpieczyli również samochód, którym jeździli oszuści. W samochodzie znaleziono prawie 400 fałszywych monet. Przy zatrzymanych osobach zabezpieczono kilkanaście tysięcy złotych oraz niewielkie kwoty walut obcych.

Obecnie wytypowano już 6 spraw dotyczących oszustw tą metodą, których sprawcami mogły być zatrzymane osoby. Policjanci sprawdzają, jak długo działali przestępcy i ile osób mogli oszukać. Czynności w sprawie prowadzi Komenda Rejonowa Policji Warszawa I.

W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z apelem, aby osoby, które padły ofiarą oszustów lub takie, które mają informacje na temat tego rodzaju zdarzeń zgłaszały się do Komendy Rejonowej Policji Warszawa I, ul. Wilcza 21, tel. 22 603 70 55 lub 603 79 16 i 603 74 56.

Powrót na górę strony