Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita radomska grupa włamywaczy

Data publikacji 25.04.2006

Policjanci rozbili grupę przestępczą trudniącą się włamaniami do mieszkań. Zatrzymano pięciu mieszkańców Radomia. Policjanci ustalili, że złodzieje od października 2004 r. dokonali 12 włamań do domów jednorodzinnych. Grupa działała od października 2004 roku na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Śledczy ustalili, że grupa działała od października 2004 roku na terenie województwa lubelskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego. Włamywacze podjeżdżali na osiedla domków jednorodzinnych, następnie w upatrzonym miejscu kierowca zostawiał grupę i w okolicy czekał na sygnał telefoniczny. Nie dokonywali wcześniej szczegółowego rozpoznania terenu. Z reguły w danej okolicy wybierali te posesje, gdzie można było przypuszczać, iż w tym momencie nie ma domowników, ponieważ zgaszone były wszystkie światła.

Mężczyźni najczęściej dostawali się do wnętrza domu wyłamując drzwi lub okna, a następnie ich łupem padały wszelkie cenne przedmioty, nie tylko sprzęt rtv, biżuteria czy pieniądze – w kilku przypadkach skradli również pościel i koce. Po włamaniu wsiadali do podjeżdżającego samochodu i odjeżdżali. Do zatrzymania mężczyzn doszło 16.11.2005 roku. Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu zatrzymali do kontroli pojazd marki Ford Transit. W samochodzie ujawniono przedmioty pochodzące z dokonanego w tym samym dniu włamania do jednego z domów na terenie Ryk. Złodzieje skradli wtedy między innymi biżuterię, komputer z monitorem ciekłokrystalicznym oraz pieniądze. Łączna wartość strat oszacowana została na sumę 14 000zł. Policjanci znaleźli również narzędzia służące włamywaczom do dokonywania przestępstw, a także radiostacje, które mogły służyć do nasłuchu policyjnych rozmów. Zatrzymano kierowcę i pasażerów Forda: Józefa L. lat 44, Waldemara S. lat 32, Artura K. lat 29, Karola Ł. lat 27 i Sławomira W. lat 41. Wszyscy mężczyźni byli wcześniej karani za przestępstwa przeciwko mieniu.

Sąd Rejonowy w Rykach na wniosek policji i prokuratury zastosował wobec nich areszt tymczasowy. Ustalono, że w ten sposób dokonali 12 włamań. Łączna suma strat oszacowana została na około 150 000zł. Na podstawie ekspertyz kryminalistycznych, a także dowodów z zeznań świadków udowodniono im włamania do mieszkań w Krasnymstawie, Lubartowie, Pabianicach, Stalowej Woli i Tarnobrzegu. Dotychczas nie informowaliśmy o zatrzymaniu oraz przebiegu śledztwa z uwagi na rozwojowy charakter sprawy. Sprawcy po zatrzymaniu przyznali się jedynie do włamania w Rykach. Wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze. Jednak z uwagi na ich przeszłość wniosek nie znalazł akceptacji przez wymiar sprawiedliwości. Obecnie materiały zostały przekazane Prokuraturze Rejonowej w Rykach gdzie zostanie sporządzony akt oskarżenia. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Powrót na górę strony