Polsko – niemieckie działania Policji na rzecz bezpieczeństwa w regionie przygranicznym
Województwo zachodniopomorskie graniczy z zachodnimi sąsiadami na długości ponad 186 km. Polska i Niemcy należą do strefy Schengen, a granice między tymi państwami można przekraczać na dawnych punktach granicznych lub w dowolnie wybranym miejscu. Wspólne działania przeciwdziałają przestępczości transgranicznej oraz koordynują prawidłową organizację przedsięwzięć związanych z prowadzeniem działań pościgowych.
Policyjna współpraca transgraniczna to codzienność regionów położonych po obu stronach zachodniej granicy. W ramach międzynarodowej współpracy Prezydium Policji w Neubrandenburgu zaplanowało kolejna edycję działań dotyczących zwalczania przestępczości transgranicznej na terenie trzech landów przygranicznych z Polską tj. Meklemburgii- Przedpomorza Przedniego, Brandenburgii i Saksonii. Jednym z elementów przedsięwzięcia były wspólne kontrole z zachodniopomorskimi policjantami, które odbyły się dniach 12-14 marca br.
Dochodzi do sytuacji, że przez teren Niemiec odbywa się przewóz przedmiotów pochodzących z przestępstw. W szczególności kradzionych pojazdów, maszyn rolniczych i budowlanych, elektronarzędzi, wysokiej jakości kosmetyków i odzieży oraz nielegalny przewóz innych towarów i osób. Potencjalni sprawcy, w celu uniknięcia kontroli policji niemieckiej i straży granicznej, korzystają z dróg podrzędnych, którymi przekraczają polską granicę. Dlatego równoczesne kontrole po obu stronach granicy przeprowadzane są w celu wspólnemu przeciwdziałaniu wymienionym przestępstwom i zatrzymywaniu potencjalnych podejrzanych.
Działania na terenie zachodniopomorskiego realizowane były w formie zabezpieczenia prewencyjnego w oparciu o posterunki kontrolo – blokadowe czyli w gotowości do natychmiastowego postanowienia blokady w razie konieczności. Zaangażowanych w kontrole było pięć powiatów naszego regionu tj. szczeciński, świnoujski, gryfiński, myśliborski i policki, a całość koordynował Wojewódzki Sztab Policji KWP w Szczecinie.
Podczas trzydniowych działań mundurowi zatrzymali 19 osób. 8 z nich jechało samochodem pod wpływem alkoholu, dwie po narkotykach. Kolejne zatrzymane osoby to kierowca z sądowym zakazem, osoba posiadająca narkotyki oraz dwie osoby poszukiwane przez wymiar sprawiedliwości. Policjanci przeprowadzili ponad 5.800 kontroli trzeźwości, zatrzymali 11 praw jazdy oraz 33 dowody rejestracyjne, z drogi odholowali dwa pojazdy.
Bezpośrednim celem tej formy współpracy jest zapewnienie prawidłowej koordynacji i organizacji przedsięwzięć związanych z prowadzeniem działań pościgowych. Zaangażowani byli policjanci z prewencji, ruchu drogowego i pionu kryminalnego. Do poszczególnych posterunków zostali również skierowani przewodnicy z psami służbowymi przeszklonymi do wykrywania materiałów wybuchowych oraz środków odurzających.
Opr. kom. Mirosława Rudzińska