Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo przy wykorzystaniu kodu z aplikacji mobilnej banku – zachowajmy ostrożność

Data publikacji 18.03.2019

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. W ostatnim czasie policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach dokonanych po udostępnieniu jednorazowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku. Pamiętajmy w każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze bądźmy czujni i ostrożni. Nie przekazujmy nikomu kodów autoryzacyjnych.

Oszuści działający tą metodą włamują się na konta na portalu społecznościowym. Później w prywatnej wiadomości, podając się za właściciela konta, proszą jego znajomych o pożyczenie pieniędzy. Najczęściej przedstawiając zmyśloną historię o tym, że akurat są przy kasie w sklepie i zapomnieli portfela, a jedynym ratunkiem jest podanie jednorazowego kodu wyświetlanego przez aplikację mobilną banku.

W rzeczywistości, przestępca stoi przed bankomatem i po otrzymaniu kodu wypłaca środki z konta pokrzywdzonego. Oszuści czasami proszą nawet o podanie kodu po raz drugi kłamiąc, że pierwszy nie zadziałał prawidłowo.

W ostatnim czasie policjanci z Kędzierzyna-Koźla otrzymali dwa zgłoszenia o oszustwach dokonanych tą metodą.

Do pierwszego doszło w sobotę (9 marca). Do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu zgłosiła się kobieta, która przekazała funkcjonariuszom informację, że włamano się na jej konto na portalu społecznościowym. Następnie przestępca podszywając się pod pokrzywdzoną poprzez komunikator kontaktował się z jej znajomymi i prosił o szybką pożyczkę pieniędzy. Na tę prośbę zareagowała jedna znajoma, która sądząc że pomaga koleżance udostępniła jednorazowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku. Jak się później okazało przy pomocy tego kodu przestępca wypłacił z bankomatu 2000 złotych.

Do drugiego zdarzenia doszło w sobotę (16 marca). 38-letnia kobieta poinformowała policjantów, że nieznana jej osoba, włamała się na konto portalu społecznościowego jej koleżanki. Następnie podając się za nią poprosiła ją o pilną pożyczkę. Rzekoma znajoma miała robić zakupy i przy kasie miało okazać się, że można za nie zapłacić tylko jednorazowy kod wyświetlany przez aplikację mobilną banku. Zgłaszająca sądząc, że pożycza pieniądze koleżance wygenerowała kod i przekazała go przestępcą. Oszuści wykorzystując kod wybrali z bankomatu w Poznaniu 1000 złotych.

Przestępcy działający tą metodą wprowadzają w błąd i wykorzystują zaufanie pokrzywdzonych. Dlatego też zachowujmy czujność i nie przekazujmy nigdy nikomu kodów autoryzacyjnych. W każdej sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Po otrzymaniu podejrzanej wiadomości od znajomego,  warto do niego zadzwonić i upewnić się, że nikt się pod niego nie podszywa. Bardzo ważne jest również chronienie swoich haseł.

Powrót na górę strony