Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Areszt dla 20-letniego oszusta

Data publikacji 18.03.2019

Najbliższe 3 miesiące spędzi w areszcie 20-latek zatrzymany przez raciborskich kryminalnych. Mężczyzna podejrzany jest o udział w oszustwie metodą „na wypadek”. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia. Policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy!

W ubiegłym tygodniu do raciborskiej komendy zgłosiła się 71-letnia mieszkanka miasta, która poinformowała dyżurnego jednostki, że padła ofiarą oszustwa. Kilkanaście minut po przekazaniu oszustom 50 tysięcy złotych, do seniorki ponownie zadzwonił telefon, aby na poczet załatwienia sprawy tym razem oddała 60 tysięcy złotych. Jako miejsce odbioru pieniędzy rozmówca wyznaczył jedną z ulic w Wodzisławiu Śląskim. Kobieta miała dojechać na miejsce taksówką. Podczas podróży dotarło jednak do niej, że mogła paść ofiarą oszustwa i zawróciła do raciborskiej komendy Policji. Relacji poszkodowanej wysłuchał zastępca dyżurnego, który sprawę przekazał kryminalnym. Stróże prawa natychmiast przystąpili do działania. Pojechali wraz z kobietą do Wodzisławia, gdzie miało dojść do przekazania pieniędzy. Gdy w umówionym miejscu pojawił się młody mężczyzna, ten sam, któremu 71-latka wcześniej wręczyła 50 tysięcy zł, do akcji wkroczyli policjanci. Zatrzymanym na gorącym uczynku sprawcą okazał się 20-letni mieszkaniec Bielsko-Białej. Młody mężczyzna próbował oszukać 71-latkę na łączną kwotę około 110 tysięcy złotych. Raciborzanka może mówić o dużym szczęściu, gdyż policjanci odzyskali całą gotówkę.

Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Na wniosek policji i prokuratury, raciborski sąd, po zapoznaniu się z zebranym materiałem dowodowym, zastosował wobec 20-latka tymczasowy areszt na 3 miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 8 lat więzienia. Policjanci szczegółowo wyjaśniają wszystkie okoliczności. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Policjanci przypominają, aby nie przekazywać pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o wręczenie ich pośrednikom. Sprawdźmy, czy dzwoniący jest prawdziwym krewnym, a opisywana przez niego sytuacja faktycznie miała miejsce, np. kontaktując się z innymi członkami rodziny. Lepiej wykonać jeden telefon więcej, niż stracić oszczędności.

Zalecamy stosowanie zasady ograniczonego zaufania wobec nieznajomych. Pamiętajmy także, aby nie udzielać przez telefon żadnych informacji dotyczących danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich. Nie opowiadajmy też nieznajomym o swoich planach życiowych.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast poinformujmy Policję, korzystając z numeru alarmowego 112. Również zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

(KWP w Katowicach / mw)

Film Areszt dla 20-letniego oszusta

Pobierz plik Areszt dla 20-letniego oszusta (format mp4 - rozmiar 14.89 MB)

Powrót na górę strony