Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci odnaleźli zaginione XVIII-wieczne rzeźby

Data publikacji 21.03.2019

Zachodniopomorscy policjanci odnaleźli barokowe rzeźby, które zaginęły w nieznanych okolicznościach po 1962 roku z kościoła w Jesionowie.

W lutym 2019 roku do koordynatora ds. zabytków KWP w Szczecinie zwrócił się proboszcz parafii w Jesionowie (gmina Przelewice), z prośbą o pomoc w ustaleniu losów zaginionych zabytków z kościoła pw. św. Floriana w Jesionowie. Według rejestrów Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, już w 1993 roku w kościele stwierdzono brak 9 cennych zabytków, w tym czterech rzeźb barokowych, dwóch obrazów, dwóch kielichów oraz pateny.

Koordynator ds. Zabytków KWP w Szczecinie, zapoznał się z dokumentacja parafialną oraz konserwatorską,po czym dotarł do duchownych pracujących w parafii Jesionowo w XX wieku. Jeden z byłych proboszczów przypomniał sobie, że 30 lat temu kilka rzeźb widział na strychu pomieszczeń dawnej plebanii. Policjant udał się wówczas we wskazane miejsce. Strych u schyłku lat 90-tych odcięto od budynku plebanii, a wejścia zaizolowano pianką montażową. Wraz z proboszczem i dzielnicowym z Komisariatu Policji w Lipianach przeszukano dwukondygnacyjny strych i w skrytce pod bocznymi schodami odnaleziono trzy barokowe rzeźby.

Okazało się, że dwie z nich to poszukiwane XVIII-wieczne rzeźby aniołów, zaginione w latach 1962-1993. Dzieła wykonane zostały z polichromowanego drewna, mniejszy anioł liczy 120 cm wysokości, rzeźba anioła chrzcielnego liczy 140 cm. Odnaleziono również inną XVIII-wieczną dużą rzeźbę Chrystusa, jednak nie figuruje ona ani w bazie utraconych dzieł sztuki ani w dokumentacji konserwatorskiej.

Rzeźby pozostaną w parafii w Jesionowie, Policja i proboszcz wciąż poszukują pozostałych zabytków z kościoła św. Floriana, w tym cennego obrazu olejnego na desce przedstawiającego scenę Ukrzyżowania z XVII wieku oraz obrazu z przestawieniem Ostatniej Wieczerzy, pochodzących prawdopodobnie z rozebranego protestanckiego ołtarza z terenu gminy Przelewice.

(KWP w Szczecinie/kr)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.08 MB)

Powrót na górę strony