Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Oszust zatrzymany przez gdyńskich policjantów

Data publikacji 21.03.2019

Policjanci z Gdyni zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali mieszkańca województwa warmińsko-mazurskiego podejrzewanego o oszustwa. Zatrzymany by osiągnąć zamierzony cel podszywał się pod inne osoby. Mężczyzna usłyszał już zarzuty popełnienia blisko 30 oszustw za co grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś sąd zdecyduje o jego dalszym losie.

Funkcjonariusze z gdyńskiej komendy specjalizujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych pracowali nad sprawą oszustw polegających na wyłudzeniu od szeregu firm pożyczkowych kredytów gotówkowych. Sprawca tych przestępstw podszywał się pod inne osoby, a pozyskując ich dane personalne zakładał na nie rachunki bankowe, rejestrował w sieciach komórkowych karty SIM, a następnie za pośrednictwem Internetu zaciągał pożyczki gotówkowe na nie swoje dane.

Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą gdyńskiej komendy, przy współpracy z funkcjonariuszami z innych jednostek Policji ustalili, że sprawcą oszustw może być 32-letni mieszkaniec województwa warmińsko-mazurskiego. Mundurowi zgromadzili dowody pozwalające na przedstawienie mężczyźnie blisko 30 zarzutów popełnienia oszustw. Do jego zatrzymania doszło w miniony wtorek, w jednej z miejscowości powiatu ostródzkiego.

W trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego śledczy zabezpieczyli sprzęt mogący służyć do popełniania przestępstw, między innymi komputery, telefony, karty SIM, drukarki. 32-latek usłyszał już blisko 30 zarzutów oszustw. Jak wynika z szacunków wyłudził w ten sposób blisko 50 tys. złotych. Za popełnione przestępstwa grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. Dziś sąd podejmie decyzję o jego tymczasowym aresztowaniu.

Śledczy sprawdzają w jaki sposób zatrzymany wszedł w posiadanie danych osób, na które zaciągał pożyczki oraz czy na jego koncie nie ma innych przestępstw o podobnym charakterze.

Policjanci ostrzegają przed udostępnianiem swoich danych osobowych. Pilnujmy tego komu udostępniamy dane osobowe oraz dane posiadanych dokumentów. Gdy trafią one w nieodpowiednie ręce mogą posłużyć do celów przestępczych.

(KWP w Gdańsku / mw)

Powrót na górę strony