Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Działania SMARTSTOP z radomskimi siatkarkami

Data publikacji 21.03.2019

Policjanci z mazowieckiej drogówki wspólnie z siatkarkami MKS E.Leclerc Radomka Radom, wraz z początkiem wiosny, kontynuują kampanię na rzecz odpowiedzialnego używania smartfonów przez niechronionych uczestników ruchu drogowego - SMARTSTOP. Porady, jak rozsądnie użytkować telefony komórkowe będą także wyświetlane na specjalnych monitorach usytuowanych na terenie centrum handlowego, które jest partnerem akcji. Działania wpisują się w ogólnopolską akcję profilaktyczną „Patrz i słuchaj” zainaugurowaną przez Komendę Główną Policji.

Działania SMARTSTOP, to akcja profilaktyczna mazowieckiej drogówki ukierunkowana na odpowiedzialne używanie telefonów komórkowych przez pieszych i rowerzystów w ruchu drogowym. Jak podkreślają organizatorzy kampanii, wyobraźnia przydaje się nie tylko za kierownicą, ale też na pasach. Policjanci i siatkarze promują zasadę: „nie odcinaj się od rzeczywistości”. Adresatami kampanii są przede wszystkim niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, w tym dzieci i młodzież, ale także ich rodzice i dziadkowie. Kampania realizowana jest głównie w szkołach, gdzie przedstawiciele Policji prezentują spot „Smart Stop”, przygotowany podczas jednej z edycji festiwalu filmowego Kameralne Lato, który odbywa się w Radomiu.

Jednym z elementów kampanii było przypominanie niechronionym użytkownikom dróg o odpowiedzialnym posługiwaniu się smartfonami poprzez informacje, które pojawiły się przed przejściami dla pieszych. Policjanci wspólnie z siatkarzami Cerradu Czarnych Radom, przy pomocy specjalnej fluorescencyjnej farby, nanieśli na chodnikach ostrzeżenia z przewodnim hasłem kampanii „Smart Stop”. Napisy takie pojawiły się przed przejściami dla pieszych, gdzie pojawia się dużo młodzieży, w tym przed radomskimi uczelniami.

Tym razem policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu zaangażowali do działań nietypowych pomocników, a właściwie pomocniczki w postaci siatkarek MKS E.Leclerc Radomka Radom, które występują na co dzień w Lidze Siatkówki Kobiet.

Na terenie centrum handlowego, które jest partnerem akcji policjanci oraz siatkarki namawiali do bezpiecznych zachowań na drodze wręczając specjalnie przygotowane na ten dzień ulotki oraz bilety na mecze siatkówki. Radomianie nie kryli zdziwienia, gdy widzieli patrol policyjno-sportowy. Nie obyło się oczywiście także bez wspólnych zdjęć oraz przyrzeczeń na temat rozsądnego korzystania z telefonów komórkowych.

Policja przypomina

Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też „urządzenia GPS” pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też wszelkiego rodzaju tzw. „rozpraszacze” (telefony, smartfony, tablety, nawigacje, reklamy itd.) mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie niewłaściwej decyzji. Opóźniony refleks i nieodpowiednie zachowania  uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Używanie wielu tzw. rozpraszaczy nie jest zakazane prawem, dlatego też policjanci, kolejny już rok, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE - PATRZ I SŁUCHAJ!” będą informować, edukować uczestników ruchu drogowego oraz apelować o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Przestrzeganie przepisów, koncentracja, obserwacja, nawiązanie kontaktu wzrokowego pieszy-kierowca, wzajemny szacunek i życzliwość to czynniki, które z pewnością mają istotny wpływ na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.

Zespół Prasowy KWP/podinsp. Stanisław Popiel/WRD KWP

Powrót na górę strony