Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Systemy informatyczne wykorzystali do przekazywania danych dotyczących szkód komunikacyjnych

Data publikacji 25.03.2019

Stołeczni policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością zatrzymali pięć osób, na których ciążą zarzuty m.in. z ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji oraz o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Wobec trzech mężczyzn i dwóch kobiet został zastosowany policyjny dozór.

Z ustaleń prokuratury i stołecznych policjantów wynika, że trzech pracowników jednej ze spółek przekazywało dane dotyczące szkód komunikacyjnych oraz osób zgłaszających te szkody innym podmiotom. Informacje, które stanowiły tajemnicę przedsiębiorstwa, zdobywali korzystając z systemu informatycznego firmy w związku z wykonywaną pracą. W taki sposób mężczyźni uczynili sobie z tego procederu stałe źródło dochodu, doprowadzając do poważnych szkód w majątku towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi współpracowała spółka. Ich przestępcza działalność naraziła pokrzywdzonych na straty finansowe i trwała przez rok, od czerwca 2016 roku.

W śledztwie prowadzonym pod nadzorem prokuratury ustalono także, osoby, które korzystały z tych danych we własnej działalności gospodarczej.

Działając na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie, stołeczni policjanci z wydziału do walki z cyberprzestępczością wspierani przez kolegów z innych wydziałów, zatrzymali na ternie Poznania i Gdańska pięć osób. 49-letni Waldemar F., 54-letni Waldemar P., 36-letni Łukasz S., 43-letnia Katarzyna Z. oraz 39-letnia Aleksandra P. zostali przewiezieni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty.

Dwie kobiety odpowiedzą za wykorzystanie we własnej działalności gospodarczej uzyskanej bezprawnie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorca. Mężczyźni są podejrzani m.in. o ujawnienie innej osobie informacji stanowiącej tajemnicę przedsiębiorstwa wbrew przyjętemu na siebie zobowiązaniu oraz ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy.

mb

Film Z

Pobierz plik Z (format mp4 - rozmiar 17.04 MB)

Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 3.34 MB)

Powrót na górę strony