Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Poszukiwany za oszustwa ukrył się w ścianie

Data publikacji 25.03.2019

Funkcjonariusze z gdańskiej komendy wojewódzkiej wraz z wejherowskimi policjantami zatrzymali 38-latka poszukiwanego za oszustwa. Mężczyzna od 6 lat ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci znaleźli go na poddaszu domu w specjalnej skrzyni wbudowanej w ścianę. Wiele wskazuje na to, że zatrzymany najprawdopodobniej ma związek z kolejnymi przestępstwami dokonywanymi w sieci. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wraz z funkcjonariuszami z zespołu poszukiwań celowych wydziału kryminalnego gdańskiej komendy wojewódzkiej od kilku miesięcy wspólnie pracowali nad wyjaśnieniem oszustw, do których dochodziło za pośrednictwem Internetu. Z zebranego przez policjantów materiału wynikało, że w sieci pojawiło się kilka kolejnych, powiązanych ze sobą sklepów oferujących różnego rodzaju produkty po wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Sprawcy sprzedawali produkty i otrzymywali wpłaty, a towaru nie wysyłali. Po pewnym czasie likwidowali sklep, zamykali rachunek bankowy i otwierali kolejny sklep. W ten sposób sprawcy popełnili nawet kilkaset przestępstw, w których pokrzywdzonych jest kilkaset osób.

Pracując nad tymi sprawami policjanci wytypowali osoby odpowiedzialne za oszustwo i miejsce, z którego prowadzona była działalność przestępcza. Zebrane dowody, w tym analiza materiałów i danych, doprowadziły do ustalenia, że jedną z osób zaangażowanych w ten przestępczy proceder jest najprawdopodobniej 38-latek, który od 6 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Realizując tę sprawę gdańscy policjanci wraz z zaangażowanymi w wyjaśnienie tych oszustw funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej w Wejherowie weszli do jednego z domów w powiecie wejherowskiem. Podczas prowadzonego przeszukania policjanci zabezpieczyli różnego rodzaju dokumentację firmową świadczącą o przestępczym procederze, komputery, telefony komórkowe, karty bankomatowe oraz broń.

Determinacja, doświadczenie i instynkt policjantów doprowadziły ich do miejsca ukrywania się poszukiwanego 38-latka. Na strychu domu, w jednym z pokoi, funkcjonariusze odkryli specjalne zrobione pomieszczenie. W skrzyni na rolkach schowanej w ścianie siedział poszukiwany. Mężczyzna został zatrzymany.

W związku z tym, że 38-latek był poszukiwany listami gończymi do odbycia kary 6 lat pozbawienia wolności za wcześniejsze oszustwa, trafił do aresztu.

Sprawa ma charakter rozwojowy, policjanci dalej nad nią pracują i analizują wszystkie wątki. Niewykluczone są kolejne zatrzymania. Za oszustwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a za ukrywanie osoby poszukiwanej do 5 lat więzienia.

(KWP w Gdańsku / mw)

 

 

Powrót na górę strony