Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość

Data publikacji 03.04.2019

8657 skontrolowanych pojazdów, 4719 nałożonych mandatów karnych na kierowców, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości - to wynik działającej od listopada ubiegłego roku grupy „SPEED”. W tym czasie 1094 kierowców utraciło uprawnienia za brawurową jazdę. W akcjach wymierzonych w „piratów drogowych” udział wzięło ponad 1372 policjantów warszawskiej „drogówki.

Prędkość – to najczęściej wymieniana przyczyna wypadków drogowych. Wynika to nie tylko z policyjnych statystyk, ale i z obserwacji użytkowników dróg. Aby przeciwdziałać niebezpiecznym i agresywnym zachowaniom na drodze oraz ograniczyć liczbę wypadków drogowych, policjanci stołecznego wydziału ruchu drogowego sukcesywnie od 27 listopada 2018 roku prowadzą działania „SPEED”.

Coraz lepsze auta i coraz lepsze drogi "zachęcają" niektórych kierowców do łamania przepisów prawa. W ten sposób osoby te powodują zagrożenie nie tylko dla siebie, ale stwarzają niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia innych uczestników dróg, często nie zdając sobie z tego sprawy. Do najbardziej zagorzałych zwolenników poruszania się z dużą prędkością nie docierają przekazy edukacyjno-profilaktyczne, ani informacje o kolejnych tragediach, do jakich dochodzi na drodze.

Zespół „SPEED” działa na terenie całego garnizonu, wykorzystując przede wszystkim radiowozy nieoznakowane. Funkcjonariusze prowadzą zarówno pomiary statyczne, jak i dynamiczne.

Od momentu powołania do działań grupy „SPEED” namierzono 4719 kierujących, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości. Aż 1094 z nich straciło prawo jazdy na 3 miesiące za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h. Policjanci stwierdzili blisko 830 innych wykroczeń popełnionych przez kierujących. W trakcie działań nałożono 5136 mandatów karnych, 1469 razy zastosowano pouczenia, a w 73 przypadkach skierowano wniosek o ukaranie do sądu. Funkcjonariusze zatrzymali również 211 dowodów rejestracyjnych.

Grupa „SPEED” została powołana pod koniec ubiegłego roku. Policjanci działający w grupie mają działać zdecydowanie, aby ukrócić karygodne zachowania na drodze i być wszędzie tam, gdzie dochodzi do nielegalnych wyścigów oraz notorycznego przekraczania prędkości.

ea

  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość
  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość
  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość
  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość
  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość
  • Grupa „SPEED” hamulcem na prędkość

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.63 MB)

Powrót na górę strony