Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rozbita grupa przestępcza wyłudzająca pieniądze metodą na "policjanta"

Data publikacji 11.04.2019

Stołeczni policjanci zajmujący się zwalczaniem oszustw na tzw. "policjanta" rozbili grupę przestępczą, która wyłudzała pieniądze od starszych osób. Kryminalni zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 23 do 30 lat. Dwóch z nich usłyszało po 6 zarzutów dokonania oszustw na łączną kwotę ponad 300 tys. zł. U jednego z zatrzymanych policjanci dodatkowo zabezpieczyli ponad 100 gramów marihuany. Za oszustwo grozić może nawet do 8 lat więzienia.

Cała sprawa miała swój początek w połowie marca, kiedy to policjanci z Wydziału Kryminalnego KSP zatrzymali na gorącym uczynku, bezpośrednio po odebraniu pieniędzy, jednego z członków grupy przestępczej. Mężczyzna ten podszywając się pod policjanta odebrał pieniądze w kwocie 64 380 zł, które w całości został odzyskane. Na tym etapie postępowania usłyszał on zarzut za oszustwo, ale niewykluczone że odpowie jeszcze za podobne przestępstwa.

Dalsze czynności przeprowadzone w sprawie pozwoliły na wytypowanie kolejnych zdarzeń, w których mógł brać udział zatrzymany mężczyzna.

Policjanci zajmujący się sprawą dokładnie przeanalizowali materiały zgromadzone w postępowaniu, w wyniku czego ustalono kolejne trzy osoby odpowiedzialne między innymi za zatrzymanego wcześniej „odbieraka”. Mężczyźni Ci, tak zwani "logistycy" pełnili ściśle określone role o charakterze kierowniczym, logistycznym i werbunkowym. Przeprowadzone czynności umożliwiły na początku kwietnia zorganizowanie realizacji, w wyniku której zostali zatrzymani. Dwóch z nich usłyszało zarzuty oszustwa na szkodę 6 osób na łączną sumę ponad 300 tys. zł. Dodatkowo jeden z nich usłyszał zarzut posiadania ponad 100 gramów marihuany.

Ponadto w wyniku przeszukań zabezpieczono pieniądze w kwocie 18 200 zł, telefony, pistolet gazowy łudząco przypominający broń palną, kominiarkę oraz wagę służącą do porcjowania narkotyków.

Wobec trzech podejrzanych Sąd Rejonowy dla Warszawy Ochoty zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Za oszustwo grozi kara nawet do 8 lat więzienia.

to

  • Dwaj policjanci prowadzą zatrzymanego - ujęcie z tyłu

Film Policjanci z zatrzymanym

Pobierz plik Policjanci z zatrzymanym (format mp4 - rozmiar 17.62 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.91 MB)

Nagranie audio Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP

Pobierz plik Wypowiedź - Edyta Adamus, Wydział Komunikacji Społecznej KSP (format mp3 - rozmiar 4.01 MB)

Powrót na górę strony