Wspólnie dla poprawy bezpieczeństwa na drogach
- Każdego dnia policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników ruchu, apelują do kierowców o bezpieczną jazdę. Policja nie chce być jednak sama w wołaniu o bezpieczeństwo na drodze - powiedział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Ryszard Siewierski podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Episkopacie Polski.
Z uwagi na cel, jakim jest poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach, powstała inicjatywa wspólnej akcji Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Policji i Kościoła. Poza wymienionymi podmiotami w działania zaangażowane zostały również MIVA Polska, Fundacja Zapobiegania Wypadkom Drogowym oraz Fundacja Krzysztofa Hołowczyca – Kierowca Bezpieczny. Projekt ten zainaugurowany został dzisiejszą konferencją prasową, w której uczestniczył także Podsekretarz Stanu ds. drogownictwa Piotr Stomma, Dyrektor Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP nadkom. Marcin Flieger oraz Rzecznik Prasowy Konferencji Episkopatu Polski ks. dr Józef Kloch.
- Nasze bezpieczeństwo na drodze zależy od bardzo wielu czynników, a w znacznej mierze od uczestników ruchu drogowego – powiedział nadinsp. Ryszard Siewierski. Czas obchodzonych ostatnio świąt Wielkiej Nocy pokazał jak wielu kierowców nie stosowało się do obowiązujących przepisów i jak wielu z nich wykazało się zupełnym brakiem odpowiedzialności. Wzmożone działania policji doprowadziły do ujawnienia blisko dwóch tysięcy kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy po spożyciu alkoholu. Należy apelować do kierowców i uświadamiać uczestników ruchu o zagrożeniach jakie niesie niestosowanie się do obowiązujących przepisów. - Kościół jest dobrym miejscem by rozmawiać o sprawie, w której chodzi o dobro ludzi i ich bezpieczeństwo – powiedział nadinsp. Ryszard Siewierski.
Obecny na konferencji Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji mł.insp. Jacek Zalewski poinformował, że policjanci podejmują szereg działań, które wpływają na poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu. Cały czas monitorowane są te wydarzenia, które bezpośrednio wpływają na nasze bezpieczeństwo. Bardzo ważne w prowadzonych przez policję działaniach jest uświadamianie uczestników ruchu o zagrożeniach jakie stwarzają zarówno piesi, którzy przebiegają lub przekraczają jezdnię w niedozwolonych miejscach, jak również kierowcy, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów powodując tym samym zagrożenie dla pieszego - niechronionego uczestnika ruchu drogowego.
Podczas konferencji z apelem do kierowców o bezpieczną i ostrożną jazdę zwrócił się także Maciej Wisławski – mistrz Europy w rajdach samochodowych (pilot Krzysztofa Hołowczyca), Jacek Czachor – wicemistrz świata w motocyklowych rajdach terenowych oraz ks. Marian Midura – Krajowy Duszpasterz Kierowców i dyrektor MIVA Polska.
Analizując dane statystyczne, należy zauważyć dalszą poprawę stanu bezpieczeństwa jaką na polskich drogach zanotowano w pierwszym kwartale 2006 roku. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2004 spadła liczba wypadków drogowych (o 1.642) oraz co ważniejsze, liczba zabitych w tych wypadkach (o 297 osób). Liczby te, dobrze świadczą o pracy policji, jednak nie przynoszą satysfakcji. Ważne jest przecież każde istnienie ludzkie, a tracimy ich w wypadkach komunikacyjnych nadal zbyt wiele.
Długie weekendy to czas wyjazdów na wypoczynek, odwiedzania rodzin i znajomych. To czas, w którym powinniśmy cieszyć się życiem i wypoczywać. Niestety nie wszystkim jest dane szczęśliwie spędzić ten okres. W ubiegłym roku, również w czasie wydłużonego majowego weekendu, na drogach w kraju w 601 wypadkach drogowych zginęło 66 osób, a 841 osób zostało rannych.
Dwa tygodnie temu świętowaliśmy Wielkanoc. Na drogach jednak pracowali policjanci ruchu drogowego. Pracowali, by zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo podróżowania, zapewnić możliwość szczęśliwego dotarcia do swoich najbliższych. Trud działań realizowanych w tym czasie przyniósł oczekiwany efekt. Na naszych drogach było bezpieczniej. Podczas tegorocznych świąt Wielaknocnych przeprowadzono, po raz pierwszy na skalę całego kraju, działania wynikające z założeń do planu priorytetowych działań Policji, będących wynikiem rekomendacji Komisji Europejskiej (2004/345/EC). Działania polegały na kompleksowej kontroli prędkości jazdy, prowadzonej równocześnie, w tym samym czasie, na terenie całego kraju z wykorzystaniem całego dostępnego sprzętu technicznego do pomiaru prędkości. Działania poprzedzone zostały szeroką akcją informacyjną, przeprowadzoną w mediach ogólnopolskich oraz lokalnych. Zadaniem działań wyprzedzających było uświadomienie uczestnikom ruchu skali zagrożenia, promowanie bezpiecznych zachowań oraz poinformowanie o planowanym przedsięwzięciu Policji.
Oczekiwany efekt w postaci znaczącej poprawy bezpieczeństwa, możemy osiągnąć tylko działając wspólnie. Policja nie może pozostawać osamotniona w przedsięwzięciach zmierzających do ograniczenia liczby ofiar zdarzeń drogowych. Zdecydowana większość wypadków drogowych miała miejsce w związku z czynnikiem ludzkim - błędem popełnionym przez człowieka, najczęściej kierowcę pojazdu lub pieszego. Niezwykle rzadko bezpośrednią przyczyną zdarzenia bywa stan techniczny pojazdu lub stan drogi. Przeważnie mamy do czynienia z niebezpiecznymi zachowaniami lub nieuwagą uczestnika ruchu. Takim zachowaniom można zapobiec poprawiając świadomość uczestników ruchu, apelując do ich sumień i mądrości. Do wszystkich parafii w Polsce rozesłany zostanie list Biskupa Piotra Libery, z apelem o bezpieczną jazdę, który będzie odczytany w czasie mszy.
Pobierz plakat (Plik JPG - 0,3 MB)