Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Cios lubuskich policjantów w cyberprzestępczość – realizacja sprawy wyłudzenia pieniędzy na blisko milion złotych

Data publikacji 18.04.2019

Lubuscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości i przestępczości gospodarczej, wsparci przez funkcjonariuszy Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji Biura Ochrony Antyterrorystycznego przeprowadzili w ubiegłym tygodniu realizację sprawy dotyczącej wyłudzenia znacznych kwot pieniędzy, dokonywanych poprzez wymianę walut w internecie. Zatrzymano pięć osób, które w wyniku przestępczego procederu wzbogaciły się o blisko milion złotych. Usłyszeli zarzuty popełnienia oszustwa komputerowego i prania pieniędzy - grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności.

Policjanci Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w ramach przeprowadzonych czynności operacyjnych wytypowali osoby, które specjalizowały się w oszustwach internetowych. Osoby te w przestępczym procederze posługiwali się szkodliwym oprogramowaniem z dziedziny kryptowirologii (ransomware) oraz aplikacjami phishingowymi, czyli takimi za pomocą których przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (danych logowania, szczegółów kart płatniczych). Ustalono, że od 2016 roku przeprowadzili akcje phishingowe, które miały na celu uzyskanie danych dostępowych do przeprowadzanych drogą elektroniczną operacji finansowych związanych z wymianą walut. Ofiarami tej nielegalnej działalności najczęściej stawały się firmy z branży transportowej. W celu zamaskowania swojej tożsamości przestępcy wykorzystywali przy płatnościach elektronicznych numery telefonów, które były zarejestrowane na inne osoby, tak zwane „słupy”. Poza tym w ramach łączy internetowych korzystali z sieci, co sprzyjało anonimowości przestępców, jednocześnie zapobiegając analizie ruchu sieciowego.

W 2018 roku dokonali skutecznego ataku phishingowego, podczas którego uzyskano dostęp do sieci WIFI firmy transportowej oraz informację, że właściciel firmy dokonał przelewu bankowego, aby zakupić 200 tysięcy euro poprzez kantor internetowy. Przestępcy przy wykorzystaniu wcześniej przejętych danych autoryzacyjnych dokonywali podmiany rachunku bankowego, na który miały po wymianie zostać przelane pieniądze. Przejęte środki w ciągu dwóch godzin przelewali na kolejne rachunki bankowe, chcąc zmylić trop. Następnie w przeciągu tygodnia część pieniędzy wypłacili w bankomatach, a za pozostałą część kupili kryptowaluty, którymi obracali w internecie.

Setki, jeśli nie tysiące godzin, które przy analizie sprawy spędzili policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim i przestępczości gospodarczej Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze oraz intensywna współpraca z prowadzącą śledztwo w tej sprawie Prokuraturą Rejonową w Zielonej Górze dały wymierny efekt. We wtorek (9 kwietnia) lubuscy policjanci wsparci funkcjonariuszami Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji Biura Ochrony Antyterrorystycznego przeprowadzili zatrzymania na terenie Torunia. W sumie zatrzymano pięć osób, które przewieziono do Zielonej Góry. Policjanci na miejscu zdarzenia dokonali przeszukań i zabezpieczenia sprzętu komputerowego - stacji roboczych, nośników pamięci, routerów czy tak zwanych „koparek” do kryptowalut. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa komputerowego i prania pieniędzy. Za te przestępstwa grozi im do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Główny z podejrzanych – 43-letni mieszkaniec województwa kujawsko - pomorskiego – został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa, policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

 

Opracował: sierżant sztabowy Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Policjant z zatrzymanym mężczyzną.
 • Policjant z zatrzymanym mężczyzną.
 • Komputer podczas czynności procesowych
 • Zatrzymany do sprawy mężczyzna.
 • Policjanci z zatrzymanym do sprawy mężczyzną.
 • Policjanci z zatrzymanym do sprawy mężczyzną.
 • Policjant przeprowadzający czynności procesowe.
 • Policjanci prowadzą zatrzymanego
 • Policjant przeszukuje bagażnik auta
 • Policjant po cywilnemu przeszukuje samochód
 • Tzw. "Koparki" do kryptowalut
 • Zabezpieczone procesowo komputery

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.77 MB)

Powrót na górę strony