Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wywołał fałszywy alarm bombowy – zatrzymany przez policjantów

Data publikacji 10.05.2019

Szczecińscy policjanci zatrzymali mężczyznę, który wywołał fałszywy alarm bombowy. Najbliższe trzy miesiące spędzi teraz w areszcie. Policjanci przypominają i przestrzegają autorów takich „żartów” przed konsekwencjami jakie grożą za takie czyny. Za celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu można trafić za kratki na 8 lat. Oprócz odpowiedzialności karnej, trzeba liczyć się również z możliwością pociągnięcia do odpowiedzialności finansowej.

W środę 8 maja br., w godzinach nocnych na numer alarmowy 112 zadzwonił mężczyzna, który poinformował, że w jednej z przychodni na terenie miasta podłożona jest bomba. Policja natychmiast uruchomiła procedurę. Funkcjonariusze zabezpieczyli teren i dokładnie sprawdzili budynek. Jak się okazało alarm był fałszywy, a w budynku nie znajdował się ładunek wybuchowy.

Policjanci natychmiast rozpoczęli namierzanie osoby, która przekazała informację o podłożeniu materiałów wybuchowych. Kryminalni z Komisariatu Nad Odrą ustalili i zatrzymali autora tej nieprawdziwej wiadomości.

Funkcjonariusze wykonując z zatrzymanych czynności ustalili, że miesiąc wcześniej 39-latek również wywołał fałszywy alarm o podłożeniu ładunku wybuchowego, do którego się przyznał.

Teraz mężczyzna poniesie konsekwencje swojego czynu. Najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich „żartów” są jednak bardzo szybko ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

(KWP w Szczecinie / kp)

 

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.47 MB)

Powrót na górę strony