Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jedźmy bezpiecznie!

Data publikacji 28.04.2006

Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób wyjedzie na długo oczekiwany wypoczynek. Nad bezpieczeństwem w podróży będą czuwać policjanci. Będą oni sprawdzać stan trzeźwości kierujących oraz przestrzeganie przez nich przepisów ruchu drogowego. Na drogach pojawi się więcej fotoradarów, a wzmożonych kontroli będą mogli spodziewać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy w bardzo dużym stopniu od nas samych. Te najtragiczniejsze w skutkach wypadki zawsze związane są z nadmierną prędkością. Zdecydowana większość wypadków drogowych ma miejsce w związku z nieprzestrzeganiem przepisów przez kierowców lub niewłaściwym zachowaniem się na drodze pieszego. Niezwykle rzadko bezpośrednią przyczyną zdarzenia bywa stan techniczny pojazdu lub stan drogi. Pamiętajmy o tym teraz, przed "długim weekendem", kiedy wielu z nas będzie wyjeżdżało na wypoczynek, a niektórym będzie się bardzo śpieszyło. Pamiętajmy, że lepiej jest dojechać do docelowego miejsca trochę później, niż stwarzać zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. W ciągu 5 dni majowego "długiego weekendu" w 2005 roku, od 29 kwietnia do 3 maja, na drogach w kraju miało miejsce 601 wypadków, wktórych zginęło 66 osób, a 841 zostało rannych.

W czasie najbliższych dni o nasze bezpieczeństwo w podróży będą dbali nie tylko policjanci, ale również urządzenia automatyczne do kontroli prędkości jazdy. W ciągu godziny patrol Policji jest w stanie skontrolować średnio 10 kierowców, fotoradar natomiast jest w stanie wykonać aż 100 zdjęć na minutę. Wzależności od tego jak jest zamontowany, może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego, rejestrując przy tym sam samochód, jego numer rejestracyjny, wizerunek kierującego, datę igodzinę zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość z jaką jechał kierujący, a także dopuszczalną prędkość jaka jest dozwolona na danym odcinku drogi . Wszystkie te informacje są utrwalone zostają na wykonanym przez fotoradar zdjęciu.

Na drogach, na których występuje największe natężenie ruchu, kierowcy mogą spodziewać się "łańcucha" fotoradarów. Tak więc Ci najbardziej niezdyscyplinowani wiele stracą, albowiem grozi im, że zostaną sfotografowani w kilku miejscach. Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Na zdjęciu zrobionym przy pomocy fotoradaru widać, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy i czy pojazd, którym kieruje włączone światła. Punkty za poszczególne wykroczenia są sumowane, zaś grzywna w przypadku zbiegu kilku czynów maksymalnie wynosi 1000 zł. Jeśli ktoś ma już na koncie punkty karne, może być niemile zaskoczony gdy okaże się, że po długim weekendzie nazbierał ich tyle, że będzie musiał poddać się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji w zakresie wszystkich posiadanych kategorii praw jazdy. Jeszcze gorzej będą mieli kierowcy, którym nie minął rok od czasu otrzymania pierwszego prawa jazdy. Jeśli w tym czasie uzbierają 20 punktów, uprawnienia do kierowania zostaną im cofnięte. Dodatkową przykrością jest oczywiście mandat. Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 11-20 km/h mandat wynosi od 50 do 100 zł, a w ewidencji przybędą im 2 punkty karne, ci którzy ryzykują przekroczenie o 51 km/h i więcej, zapłacą mandat od 400 do 500 zł i otrzymają 10 punktów.

Te wszystkie dokuczliwe w skutkach „zabiegi”, Policja wykonuje nie po to żeby utrudnić życie kierowcom, lecz po to, aby poskromić ryzykantów jeżdżących bez wyobraźni - tych, którzy bezkrytycznie odnoszą się do własnych umiejętności i traktują łamanie przepisów prawa jako dozwolone zachowanie.

Głównym celem wykorzystania przez Policję fotoradarów jest zminimalizowanie liczby wykroczeń popełnianych przez kierowców. Bardzo często miejsce ustawienia fotoradaru poprzedzone jest tablicą informującą o kontroli takim urządzeniem. Na niektórych stronach internetowych można znaleźć mapki z podaną lokalizacją tego typu urządzeń. Tak, więc jeśli kierowcy wiedzą o kontroli i zdejmują nogę z gazu, to działanie prewencyjne, które ma do wykonania fotoradar, jest w pełni zrealizowane - tym bardziej, że urządzenia te zostają przeważnie ustawiane w miejscach uznanych za szczególnie niebezpieczne.

Oprócz urządzeń stacjonarnych, do pomiaru prędkości Policja wykorzystuje tzw. fotoradary i radary pistoletowe. W użyciu są także wideorejestratory montowane w radiowozach policyjnych oznakowanych lub nieoznakowanych.

W 2005 roku nadmierna prędkość była okolicznością powstania 11.419 wypadków, w których zginęło 1.687 osób, a 16.728 zostało rannych. Jednocześnie, w 2005 roku policjanci ruchu drogowego ujawnili 1.146.726 wykroczeń polegających na przekroczeniu dozwolonej prędkości.

W ciągu tych najbliższych dni zadbajmy o to, by wyjazd stał się przyjemnością, a nie walką o przetrwanie na drodze.

Powrót na górę strony