Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani mogli „wyprać” 680 mln euro – operacja „Lodołamacz”

Data publikacji 22.05.2019

Rozwiązaniem sprawy zajmowały się służby w Polsce, Hiszpanii, Litwy, Estonii i Wielkiej Brytanii, a całość była koordynowana i wspierana przez Europol i Eurojust. W efekcie zatrzymano 22 podejrzanych o udział w zorganizowanym związku przestępczym o charakterze zbrojnym oraz pranie pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych i papierosowych. W Hiszpanii wpadł podejrzany o organizację przestępczej działalności 48-letni obywatel Litwy. „Lewe” pieniądze przemycano drogą lotniczą lub w tirach, a jednorazowo w transporcie ciężarowym mogło być przewiezionych nawet do 50 mln funtów.

Policjanci z Zarządu w Gdańsku CBŚP, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prowadzą postępowanie dotyczące działalności międzynarodowej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wprowadzaniem do obrotu dużych ilości substancji psychotropowych, przestępstwami papierosowymi oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw. W skład grupy wchodzili głównie obywatele Litwy, ale praniem pieniędzy zajmowali się także Polacy.

Wyjaśniając kolejne aspekty sprawy nawiązano współpracę z funkcjonariuszami z Litwy, Estonii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Całość działań była koordynowana i wspierana przez Europol oraz Eurojust. W 2019 roku strona polska dołączyła do Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) zawiązanego przez Litwę oraz Estonię. Z zebranych informacji wynikało, że członkowie grupy w 2016 przemycili z Kolumbii do Rumunii ponad 2 tony kokainy, które miały potem trafić do Holandii, a w tym samym roku na terenie Wielkiej Brytanii wprowadzili do obrotu ponad 150 kg kokainy. W trakcie śledztwa w 2017 roku CBŚP udaremniło przemyt ponad 200 kg haszyszu z Hiszpanii do Polski. Według śledczych za organizację przestępczej działalności może być odpowiedzialny 48-letni obywatel Litwy, przebywający na terenie Hiszpanii.

Z ustaleń śledczych wynika, że od 2015 roku ogromne ilości pieniędzy były transportowane z Wielkiej Brytanii do Polski, a stąd m.in. przez Holandię do innych państw np. Kolumbii. Pieniądze pochodziły z przestępczej działalności grupy, przede wszystkim z przestępstw papierosowych i przemytu narkotyków, głównie haszyszu z Afryki (Maroko) i kokainy z Kolumbii. Gotówka transportowana była różnymi metodami, drogą lotniczą, a także w samochodach ciężarowych. Jednorazowo w transporcie mogło być przemycanych nawet do 50 mln funtów.

W Polsce pieniądze trafiały do współpracujących z grupą kantorów wymiany walut. Tam odbywał się proceder prania pieniędzy. Z ustaleń śledczych wynika, że członkowie grupy mogli w ten sposób „wyprać” nie mniej niż 680 mln euro.

Operacja ICEBREAKER

Uderzenie w grupę nastąpiło w minionym tygodniu. W dniach 15/16 maja 2019, łącznie ponad 450 funkcjonariuszy CBŚP, Policji litewskiej i hiszpańskiej oraz służb celnych Wielkiej Brytanii, hiszpańskiej Guardia Civil, wspieranych przez Europol i Eurojust, przeprowadzili skoordynowaną akcję na ogromną skalę.

Niemal jednocześnie na terenie Polski, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii przeprowadzono łącznie około 40 przeszukań obiektów i zatrzymano 22 osoby, obywateli Polski, Litwy i Estonii, w tym podejrzanego o kierowanie procederem. Zabezpieczono również blisko 8 mln euro, głównie w gotówce, sztabkach złota, biżuterii i diamentach.

Po stronie polskiej za przygotowanie akcji odpowiedzialni byli policjanci CBŚP z Gdańska. W zatrzymaniach brali też udział policjanci z zespołów specjalnych CBŚP, Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji – BOA i SPKP w Opolu. Łącznie w działaniach na terenie Polski wzięło udział około 150 funkcjonariuszy. Na terenie województwa pomorskiego, dolnośląskiego i opolskiego zatrzymano 8 podejrzanych. Podczas akcji zabezpieczono blisko 10 mln zł, w różnej walucie m.in.: euro, funty, dolary, złote, korony szwedzkie i norweskie. Do szczegółowej analizy zabezpieczono dokumentację, telefony, nośniki danych informacyjnych i komputery. W domu wynajmowanym przez podejrzanych policjanci znaleźli i zabezpieczyli nie tylko ukrytą gotówkę, ale także urządzenie do liczenia pieniędzy. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie należące do podejrzanych, m.in. pojazdy, monety kolekcjonerskie oraz biżuterię.

Kolejna, dziewiąta osoba zatrzymana w Polsce wpadła w Gdyni w piątek.

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku zatrzymanym na terenie Polski przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. brania udziału w związku przestępczym o charakterze zbrojnym, prania pieniędzy pochodzących z przestępstw narkotykowych, przemytu narkotyków i udziału w ich obrocie. Tego typu przestępstwa zagrożone są karą pozbawienia wolności do 15 lat. Obecnie 8 osób pozostaje tymczasowo aresztowanych.


Konferencja prasowa na Litwie

Dzisiaj w Wilnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca szczegółów rozbicia grupy przestępczej, zatrzymania osób podejrzanych oraz zabezpieczenia ogromnej ilości pieniędzy. W konferencji udział wzięli przedstawiciele służb zaangażowanych w operację. Stronę polską reprezentował Zastępca Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji insp. Adam Cieślak, który przekazał informacje dotyczące międzynarodowej współpracy służb oraz czynności realizowanych przez CBŚP w ramach tej sprawy.


Komunikaty prasowe dotyczące sprawy. zamieszczone na stronach internetowych zagranicznych służb:

 • Policjanci CPKP "BOA" w trakcie realizacji
 • Policjanci CPKP "BOA" w trakcie realizacji
 • Policjant CBŚP wraz ze znalezionym i pieniędzmi
 • Policjant CBŚP wraz ze znalezionym i pieniędzmi
 • Maszyna do liczenia pieniędzy znaleziona podczas realizacji
 • Policjant CBŚP wraz z osobą zatrzymaną
 • Policjanci CBŚP wraz z osobą zatrzymaną
 • Policjanci CBŚP wraz z osobą zatrzymaną
 • Policjanci CBŚP wraz z osobą zatrzymaną
 • Znalezione podczas realizacji pieniądze
 • Znalezione podczas realizacji pieniądze
 • Znalezione podczas realizacji pieniądze
 • Maszyna do liczenia pieniędzy
 • Konferencja prasowa na Litwie dotycząca rozbicia grupy przestępczej z udziałem Zastępcy Komendanta CBŚP insp. Adama Cieślaka
  Konferencja prasowa na Litwie
 • Konferencja prasowa na Litwie dotycząca rozbicia grupy przestępczej z udziałem Zastępcy Komendanta CBŚP insp. Adama Cieślaka
  Konferencja prasowa na Litwie
 • Konferencja prasowa na Litwie dotycząca rozbicia grupy przestępczej z udziałem Zastępcy Komendanta CBŚP insp. Adama Cieślaka
  Konferencja prasowa na Litwie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.22 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.47 MB)

Powrót na górę strony