Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pobierali zaliczki na samochód i znikali - zostali zatrzymani

Data publikacji 22.05.2019

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie zatrzymali 3 osoby pod zarzutem oszustwa i fałszowania dokumentów. Podejrzani oferowali do sprzedaży samochody, pobierali zaliczki na ich sprowadzenie i… znikali.

O oszustwach policjanci dowiedzieli się od pokrzywdzonych, którzy zgłosili się na komendę i opowiedzieli, jak na jednym z portali internetowych znaleźli ogłoszenie o możliwości sprowadzenia pojazdów zza granicy. Wówczas na poczet tej usługi wpłacali zaliczkę i kontakt z ogłoszeniodawcą się urywał. W ten sposób oszuści wyłudzili od dwóch osób łącznie 120 tys. zł.

W toku dochodzenia zebrano materiał dowodowy, na podstawie którego ustalono tożsamość osób, mających związek z tymi oszustwami – okazali się nimi 34-latek oraz jego 32-letnia małżonka, mieszkańcy gminy Zabierzów oraz 27-letni mieszkaniec gminy Mogilany.

16 maja br. mundurowi zapukali do drzwi małżonków i zatrzymali ich. W ich domu policjanci zabezpieczyli komputery oraz nośniki danych. Okazało się, że to nie jedyne przestępstwo jakiego mogli się dopuścić. W trakcie przeszukania ujawnili także szereg najprawdopodobniej sfałszowanej dokumentacji.

Para została zatrzymana pod zarzutem oszustwa, a następnie przewieziona do komendy, gdzie usłyszała zarzuty wprowadzenia w błąd innych osób poprzez pobieranie zaliczek na poczet zakupu samochodów, których w rzeczywistości sprowadzić zamiaru nie miała, wyłudzając w ten sposób kwotę 120 tys. zł. Dodatkowo kobieta usłyszała zarzut posłużenia się sfałszowanym potwierdzeniem przelewu w przedmiocie zwrotu pożyczki jednemu z pokrzywdzonych.

20 maja br. policjanci namierzyli i zatrzymali trzeciego podejrzanego. Tego też dnia mężczyzna usłyszał zarzuty oszustwa, dokonanego wspólnie z pozostałymi osobami.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. Główny organizator procederu trafił na trzy miesiące do aresztu, pozostali zatrzymani zostali objęci dozorem Policji. Dodatkowo kobieta ma zakaz opuszczania kraju, a wobec 27-latka zastosowano także poręczenie majątkowe w wysokości 15 tys. zł. Za popełnione przestępstwa zatrzymanym grozi kara do 8 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

(KWP w Krakowie / mw)

Powrót na górę strony
Polska Policja