Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Doskonalenie techniki jazdy dla policjantów

Data publikacji 05.06.2019

Setki policjantów ruchu drogowego nieustannie podnosi swoje umiejętności z zakresu techniki jazdy pojazdem. Zarówno na szczeblu centralnym, jak i poszczególnych jednostek Policji realizowane są szkolenia dla policjantów ruchu drogowego, którzy na co dzień pełnią służbę na drogach. To ci funkcjonariusze każdego dnia biorą udział w niebezpiecznych pościgach za przestępcami, a policyjne radiowozy są w służbie 24 godziny na dobę.

Każdego dnia polscy policjanci przeprowadzają kilkanaście tysięcy interwencji często narażając swoje zdrowie, a niekiedy życie. Policyjna służba jest bardzo wymagająca. Policjanci ruchu drogowego niemal każdego dnia biorą udział w niebezpiecznych pościgach za przestępcami. Szczególnie w takich sytuacjach umiejętności z zakresu techniki jazdy pojazdem są niezwykle cenne. Funkcjonariusze pełniąc służbę na drogach poruszając się zarówno radiowozami oznakowanymi i nieoznakowanymi m.in. rejestrują zachowania kierowców, prowadzą eskorty policyjne, konwoje, ale również likwidują skutki zdarzeń drogowych, gdzie często szybki dojazd na miejsce wypadku decyduje o czyimś życiu.

Dlatego też setki policjantów ruchu drogowego w całym kraju nieustannie szkoli się podczas kursów z zakresu techniki jazdy organizowanych zarówno na szczeblu centralnym, przez poszczególne jednostki Policji, ale również przez podmioty zewnętrzne. Polska Policja korzysta także ze środków unijnych przeznaczonych na ten cel.

Policjanci ruchu drogowego obecnie do pełnienia służby wykorzystują również nowoczesne radiowozy z napędem 4x4 o dużej mocy wyposażone w automatyczną skrzynię biegów, które z uwagi na parametry techniczne wykorzystywane są w pościgach pełniąc służbę 24 godziny na dobę.

W związku ze szczególnym wykorzystaniem m.in. tych pojazdów niejednokrotnie dochodzi do ich udziału w zdarzeniach drogowych. Winnymi zdecydowanej większości zdarzeń są inni użytkownicy dróg.

W trosce o bezpieczeństwo i komfort pracy funkcjonariuszy doskonalenie umiejętności jest gwarantem wykonywania przez nich zadań na wysokim poziomie.

Między innymi dlatego w ramach projektu dla setek policjantów ruchu drogowego w całym kraju zorganizowano szkolenie pn.  „Szkolenie z zakresu doskonalenia metod i form prowadzenia pościgu transgranicznego” dofinansowanego ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Celem szkolenia jest przeprowadzenie teoretycznego, specjalistycznego przeszkolenia policjantów ruchu drogowego w zakresie znajomości prawa międzynarodowego i procedur wynikających z umów bilateralnych, oraz szkolenie praktyczne w zakresie prowadzenia pojazdu służbowego w warunkach podwyższonego ryzyka – symulujące prowadzenie pościgu transgranicznego przy znacznych prędkościach oraz zróżnicowanych warunkach drogowych.

KGP

Opis filmu: radiowóz policyjny na torze podczas szkolenia z techniki jazdy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 6.5 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 18.05 MB)

Opis filmu: pojazd na torze podczas szkolenia z techniki jazdy

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 17.02 MB)

Pliki do pobrania

  • 32 KB
    Ścieżka dialogowa
Powrót na górę strony