Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

CBŚP zatrzymało podejrzanych o zorganizowanie i kierowanie grupą przestępczą

Data publikacji 06.06.2019

Policjanci CBŚP zatrzymali 2 mężczyzn podejrzanych o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny zwrot podatku VAT. Wstępnie ustalono, że grupa zamierzała wyłudzić ponad 17 mln zł. Ogółem w śledztwie występuje 21 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 72 zarzuty. Śledczy zabezpieczyli mienie warte ponad 19.5 mln zł.

Sprawę prowadzą policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach i pracownicy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Śledztwo dotyczy wyłudzania podatku VAT w obrocie podgrzewaczami tealight, osłonkami aluminiowymi do podgrzewaczy czy świeczkami zapachowymi.

Wstępnie śledczy ustalili, że w wyniku działania zorganizowanej grupy przestępczej Skarb Państwa poniósł straty w wysokości ponad 7 mln zł oraz został narażony na uszczuplenie należności publicznoprawnej z tytułu  podatku VAT na kwotę ponad 10 mln zł.

Pierwsze działania policjanci CBŚP z Zarządu w Katowicach przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach. Wówczas zatrzymano 18 osób, którym w prokuraturze przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, poświadczania nieprawdy w dokumentach oraz prania pieniędzy. Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Kolejne działania zostały przeprowadzone w ostatnim czasie na terenie województwa śląskiego. Dwie osoby, które zatrzymano podejrzane są o założenie i kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą specjalizującą się w tzw. karuzeli podatkowej, przy pomocy której wyłudzono nienależny zwrot podatku VAT. Podczas przeszukania ich miejsc zamieszkania oraz użytkowanych przez nich środków transportu zabezpieczono ekskluzywne zegarki znanych światowych marek, pieczątki różnych podmiotów gospodarczych, w tym również spółek zarejestrowanych poza granicami kraju,  a także 100 tys. zł.

Sprawa jest wielowątkowa, ma charakter rozwojowy i śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań, zwłaszcza że śledztwo dotyczy wyłudzenia mienia i prania pieniędzy w wielkich rozmiarach. Ogółem w sprawie występuje 21 podejrzanych, którym przedstawiono łącznie 72 zarzuty, w tym 3 podejrzanych o kierowanie grupą, którym przedstawiono łącznie 10 zarzutów. 16 osobom zarzuca się udział w grupie przestępczej. Na wniosek policjantów CBŚP, prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu mienia w łącznej wysokości ponad 19.5 mln zł.

Warto zobaczyć opis poprzedniej akcji: Zatrzymani za udział w grupach wyłudzających podatek VAT

  • Policjanci CBŚP i znalezione rzeczy podczas realizacji
  • Policjanci CBŚP i znalezione rzeczy podczas realizacji
  • Policjanci CBŚP i znalezione rzeczy podczas realizacji
  • Policjanci CBŚP i znalezione rzeczy podczas realizacji
  • Policjanci CBŚP i znalezione rzeczy podczas realizacji
  • Policjanci CBŚP z osobą zatrzymaną
  • Policjanci CBŚP z osobą zatrzymaną
  • Policjanci CBŚP z osobą zatrzymaną
  • Policjanci CBŚP z osobą zatrzymaną

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 33.82 MB)

Powrót na górę strony