Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podejrzani o napad i nielegalny obrót paliwem

Data publikacji 28.04.2006

Bielscy policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Sochaczewa podejrzanych o dokonanie w ubiegłym roku napadu rabunkowego koło Hajnówki i wprowadzanie do obrotu nielegalnego paliwa. Całe zdarzenie rozpoczęło się, gdy mieszkaniec woj. mazowieckiego jadący wypełnioną olejem napędowym cysterną został zatrzymany przez kilku mężczyzn przebranych w policyjne mundury...

Podejrzani o napad rabunkowy i nielegalny obrót paliwemGdy na ich polecenie kierowca ciężarówki wsiadł do stojącego obok osobowego VW, został związany i wyzwieziony do pobliskiego lasu. Tam sprawcy przenieśli go do oczekującego już busa. W trakcie jazdy skrępowany mężczyzna zmuszany był do wypicia alkoholu, aż do utraty przytomności. Gdy rankiem następnego dnia pokrzywdzony ocknął się w lesie, sprawców już nie było. Okazało się, że został porzucony koło Wyszkowa. Pieszo dotarł do tamtejszej komendy powiatowej i zgłosił zdarzenie miejscowym policjantom.

Trzy dni później w jednej z miejscowości pod Serockiem został odnaleziony wrak cysterny z wymontowanym osprzętem. Sprawa została przekazana do prowadzenia policjantom z Hajnówki. Włączyli się w nią również funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Kilkumiesięczna praca stróżów prawa przyniosła pozytywne rezultaty. Trop wiódł do jednej z miejscowości pod Sochaczewem. Właśnie tam, na znajdującą się na jednej z posesji stację paliw wkroczyli policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

Na miejscu zatrzymani zostali dwaj mieszkańcy Sochaczewa: 33-letni właściciel stacji, prowadzący działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami płynnymi i jego 32-letni pracownik. Ten ostatni był w przeszłości kilkakrotnie karany za kradzieże samochodów. W przeszukanych pomieszczeniach funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli zdemontowane z cysterny części i rzeczy osobiste napadniętego w październiku kierowcy.

Policjanci przy współudziale funkcjonariuszy z Urzędu Celnego w Pruszkowie i Izby Celnej w Warszawie stwierdzili również proceder podrabiania oleju napędowego. Sprawcy dysponując olejem opałowym poddawali go obróbce i w ten sposób uzyskiwali paliwo o parametrach zbliżonych do oleju napędowego. W sumie w zbiornikach stacji znajdowało się około 80 tys. litrów takiego produktu. Z policyjnych ustaleń wynika, że taka działalność trwała od blisko roku, a paliwo ze stacji mogło trafić do odbiorców w całym kraju.

Obydwaj zatrzymani mężczyźni podejrzewani są o dokonanie napadu rabunkowego i wprowadzanie do obrotu nielegalnego paliwa. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności. Postępowanie prowadzone w tej sprawie przez policjantów z Hajnówki z pewnością wyjaśni czy zatrzymani mieli wspólników oraz czy mają na sumieniu inne przestępstwa. Policjanci nie wykluczają w tej sprawie dalszych zatrzymań.
Powrót na górę strony