Wspólnie usprawnimy aplikację PIERWSZA POMOC
Aplikacja PIERWSZA POMOC w sytuacji zagrożeń jest rozwijana od 2016 roku, jest darmowa i działa w systemie Android. Dotychczas uzyskano 62 tysiące instalacji oraz średnią ocenę 4,7 w pięciostopniowej skali. Treść aplikacji jest dostępna w języku polskim i angielskim.
W Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy podpisano ważne porozumienie mające na celu unowocześnienie już istniejącej aplikacji PIERWSZA POMOC oraz dalszy rozwój jej zakresu tematycznego i technicznego.
Aplikacja obejmuje zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy, bezpieczeństwa przeciw pożarowego, terroryzmu czy bezpieczeństwa na wodach. Obecny zakres 55 poruszonych tematów plasuje ją na pierwszym miejscu pod względem treściowym w Polsce.
Tematy są opracowane na zasadzie algorytmów, które w prosty sposób wskazują jakie czynności należy wykonać, aby zażegnać sytuację zagrożenia i na co zwrócić szczególną uwagę.
Znajdziemy w niej pełen zakres potrzebnych zagadnień medycznych, od bazowej resuscytacji, poprzez złamania i krwotoki, aż po sytuacje z zakresu udarów cieplnych czy cukrzycy. Całość zagadnień została opracowana przez ratowników medycznych oraz zatwierdzona przez konsultanta wojewódzkiego do spraw ratownictwa medycznego.
Treści medyczne uzupełniają zagadnienia przeciw pożarowe związane z ogniem i bezpieczeństwem w domu, a także zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na zbiornikach wodnych w ciągu całego roku.
Kolejny duży pakiet informacji stanowi tematyka zagrożenia terrorystycznego opracowana w ścisłej współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Jednym z najciekawszych elementów aplikacji, kluczowych dla ratowania życia jest asystent resuscytacji, który krok po kroku prowadzi niedoświadczone osoby w sytuacji zatrzymania krążenia. Oprócz standardowego utrzymania tempa uciśnień klatki piersiowej, asystent głosowy zawiera szereg informacji i przypomnień, które są kluczowe w takiej sytuacji.
Na potrzeby aplikacji nagrano 14 filmów instruktażowych, które oprócz standardowej tematyki typu resuscytacja krążeniowo oddechowa czy zadławienie dziecka przybliżają zasady bezpieczeństwa, ratownictwa i pierwszej pomocy w sytuacjach między innymi krwotoku, pożaru w komorze silnika, zagrożeń na zamarzniętych zbiornikach wodnych czy ataku terrorystycznego z użyciem pojazdu lub broni palnej.
Jednym z najciekawszych filmów jest film instruktażowy dotyczący pierwszej pomocy w sytuacji katastrofy lub ataku terrorystycznego z dużą liczbą osób rannych, gdzie są pokazane sposoby udzielania pomocy bez środków opatrunkowych oraz podstawy segregacji rannych. Ma to na celu wsparcie jak największej liczby ofiar przez świadków zdarzenia do czasu przyjazdu ratowników.
Aplikacja posiada pełen zakres numerów alarmowych, lokalizator położenia, linki bezpośrednie do indeksu placówek medycznych z całej polski, ostrzeżeń meteorologicznych, danych dotyczących smogu, zagrożeń pożarowych w lasach czy warunków pogodowych w górach.
Instytucje, które podpisały porozumienie o współpracy w zakresie usprawnień aplikacji, to:
- Wojewoda Kujawsko-Pomorski,
- Komenda Wojewódzka Policji w Bydgoszczy,
- Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy,
- Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy,
- Komendanta Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu,
- Szkoła Podoficerska Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy,
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Przypomnijmy, że twórcami aplikacji PIERWSZA POMOC są:
- z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy:
- podinsp. Tomasz Krajewski, Wydział Kadr i Szkolenia,
- sierż. Szymon Tworowski, Wydział Komunikacji Społecznej,
- z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy:
- mgr Krzysztof Wiśniewski,
- ze Szkoły Podoficerskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy:
- mł. kpt. inż. Łukasz Adamowski,
- z Departamentu VI ABW:
- wyznaczeni funkcjonariusze ABW.