Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pomagali oskarżonemu uniknąć kary, teraz sami odpowiedzą przed sądem

Data publikacji 09.07.2019

14 osób zatrzymanych to dotychczasowy wynik śledztwa prowadzonego przez stołecznych policjantów z wydziału do walki z korupcją wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Większość zarzutów, które usłyszeli podejrzani dotyczą poświadczenia nieprawdy w dokumentacji medycznej. W rękach funkcjonariuszy znaleźli się zarówno lekarze, jak i osoby, które korzystały z ich usług.

Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z korupcją wspierani przez kolegów z innych wydziałów, w tym z wydziału dw. z terrorem kryminalnym i zabójstw oraz policyjnych antyterrorystów zatrzymali na terenie Warszawy oraz w okolicy 14 osób. To efekt śledztwa prowadzonego wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Warszawie. Wśród  zatrzymanych znaleźli się lekarze oraz osoby, które korzystały z ich usług. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że większość z tych osób udzielała pomocy 44-latkowi w uniknięciu odpowiedzialności karnej na etapie postępowania wykonawczego. Wobec mężczyzny Sąd Okręgowy w Warszawie w 1997 roku orzekł karę 25 lat pozbawienia wolności.

Z materiałów zebranych przez śledczych wynika, że Dariusz D. oraz Krzysztof P. chcąc uniknąć kary podżegali do potwierdzenia nieprawdy w dokumentacji medycznej oraz do składania fałszywych zeznań. W tym procederze miały im pomagać Anna D. i Marta P. W ten sposób  wszyscy mieli wyłudzić  poświadczenie nieprawdy od kilku lekarzy.

13 osób zostało już doprowadzonych do prokuratury. Dariusz D. usłyszał łącznie 19 zarzutów, Annie D. przedstawiono 18 zarzutów. Krzysztofowi P. prokurator przedstawił 14 zarzutów, a Marcie P. 7 zarzutów. Wszyscy zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. 8 mężczyzn i 3 kobiety odpowiedzą głównie za potwierdzenie nieprawdy w dokumentach medycznych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Dwóch lekarzy sąd tymczasowo aresztował na 3-miesiące,  wobec pozostałych został zastosowany środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Jeden z mężczyzn ma orzeczony także zakaz wykonywania zawodu.

mb

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.22 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 24.32 MB)

Powrót na górę strony