Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

XXII Inscenizacja bitwy pod Grunwaldem - było bezpiecznie

Data publikacji 14.07.2019

Funkcjonariusze na motocyklach, w pojazdach oznakowanych i tych nieoznakowanych, policyjne centrum dowodzenia wyposażone w monitoring, funkcjonariusze nieumundurowani, wszyscy czuwali nad bezpieczeństwem tysięcy osób, które przyjechały, aby obejrzeć najważniejszą walkę średniowiecza.

Współpraca policjantów i organizatorów XXII Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem rozpoczęła się na długo przed samą imprezą, a wszystko po to, aby zapewnić odwiedzającym Pola Grunwaldzkie jak najwięcej atrakcji i zadbać o ich bezpieczeństwo. Aby ułatwić odwiedzającym dojazd do pola bitwy, jak również, aby opuszczanie terenu imprezy odbywało się z jak najmniejszymi utrudnieniami wprowadzono zmiany w organizacji ruchu drogowego wokół Pól Grunwaldzkich.

Obchody bitwy pod Grunwaldem to czas intensywnej pracy policjantów. Podczas tak ważnej dla regionu imprezy wprowadzono zmiany w sposobie pełnienia służby przez funkcjonariuszy. Ich obecność można było zaobserwować szczególnie w najbardziej newralgicznych miejscach, a do patroli służby prewencyjnej dołączyły służby kryminalne. W tym roku, tak jak w latach ubiegłych do miejscowych policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie ponownie dołączyły siły z Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie, a także funkcjonariusze wydziałów ruchu drogowego oraz policjanci z sąsiednich powiatów. Łącznie w działaniach związanych z zabezpieczeniem imprezy zaangażowanych zostało ponad 100 policjantów!

Do działań funkcjonariusze wykorzystali również Ambulans Monitoringu Wizyjnego (AMW), wyposażony w specjalistyczne kamery, które monitorowały sytuację na terenie pola bitwy i terenach przyległych od wczesnych godzin porannych, aż do upłynnienia ruchu. Obok AMW stanął niebieski namiot - punkt informacyjny ostródzkiej Policji. Wśród odwiedzających policyjne stanowisko były osoby, które pytały o drogi wyjazdowe z terenu pól ale i tacy, którzy pytali o możliwość wstąpienia w policyjne szeregi.

Szacuje się że Pola Grunwaldzkie w tym roku odwiedziło około 80 tysięcy osób. Dopisała pogoda, więc uczestnicy inscenizacji największej średniowiecznej bitwy jeszcze długie godziny po bitwie zwiedzali teren pól i korzystali z atrakcji przygotowanych przez organizatora.

Nie doszło do żadnego wypadku drogowego i nie odnotowano poważnych zdarzeń kryminalnych, a cała impreza przebiegła w spokojnej atmosferze.

(KWP w Olsztynie / wsz)

  • dwóch policjantów przy radiowozie oznakowanym
  • policjanci podczas zabezpieczenia
  • policjanci podczas zabezpieczenia
Powrót na górę strony