Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętamy i pamiętać będziemy. Cześć ich pamięci

Data publikacji 19.07.2019

W tym uroczystym dla Lubuskiej Policji dniu, kiedy obchodzimy swoje święto, nie brakuje symbolicznych chwil związanych z awansami i wyróżnieniami. Ale potrafimy pochylić się w refleksji i zadumie nad tymi policjantami, których już nie ma wśród nas. Dlatego pielęgnując pamięć o naszych bohaterach oddajemy im cześć zapalając znicze i składając wiązanki kwiatów. Niech pamięć o nich trwa wiecznie. Nigdy o Was nie zapomnimy!

Obchody 100. Rocznicy Powołania Policji Państwowej to dla nas również czas refleksji i pamięci. Wspominamy dziś funkcjonariuszy pomordowanych na Wschodzie oraz policjantów, którzy polegli na służbie. W związku z tym Obchody Święta Policji rozpoczęliśmy dziś rano na gorzowskim cmentarzu pod „Krzyżem Ofiar Katynia”, gdzie wraz z członkami i sympatykami Rodziny Katyńskiej zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty. W dzień Wojewódzkich i Miejskich Obchodów Święta Policji oddaliśmy hołd polskim funkcjonariuszom pomordowanym 79 lat temu. W 1940 roku zginęło wiele osób, które z dumą nosiły policyjne mundury.

Następnie spotkaliśmy się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim przy obelisku poświęconym pamięci Kolegów, którzy wypełniając słowa Roty, odeszli na wieczną służbę. Wyczytując ich nazwiska, składając kwiaty i zapalając znicze, oddaliśmy hołd bohaterstwu, lojalności i wierności policyjnej przysiędze. Znicze, których płomień jak każdego roku symbolizuje pamięć o tych, którzy do końca wypełnili słowa roty ślubowania. To hołd, szacunek i pamięć, która nigdy nie minie.

Dziś wspominaliśmy także patrona lubuskiej Policji – aspiranta Policji Państwowej Alojzego Banacha, który został rozstrzelany wiosną 1940 roku w Twerze. Historia zawodowa i rodzinna funkcjonariusza, która – poprzez działalność jego córek śp. Marii Teresy Surmacz i Alicji Marosz ze Stowarzyszenia Gorzowska Rodzina Katyńska – splotła się z dziejami Gorzowa Wielkopolskigo i Ziemi Lubuskiej to świadectwo patriotyzmu i szacunku do Ojczyzny. Pamięć o Alojzym Banachu, zwłaszcza w roku ustanowienia go patronem Policji województwa lubuskiego, to szczególna powinność i szlachetny obowiązek.

 

Opracował: nadkomisarz Marcin Maludy

foto: podkomisarz Grzegorz Jaroszewicz

video: starszy sierżant Mateusz Sławek

 

 

Powrót na górę strony