Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Świat Policji w miniaturze

Data publikacji 22.07.2019

W naszym garnizonie mamy wiele osób, które mają i żyją swoimi pasjami - malarzy, pisarzy, biegaczy, youtuberów, rycerzy i całe mnóstwo innych. Ale wszystkich łączy jedno – Policja. A to oznacza odpowiedzialność, przestrzegania norm i wartości, empatia czy chęć pomocy innym. Dzisiaj przedstawimy Wam sylwetkę mł. asp. Arkadiusza Sokoła.

Mł. asp. Arkadiusz Sokół, na co dzień jest dzielnicowym w komisariacie Policji w Grodkowie. Natomiast po pracy, kolekcjonerem modeli. Świat policyjnych radiowozów w miniaturze to jego pasja.

Wszystko zaczęło się w 2008 roku od drobnego prezentu od żony z okazji wstąpienia do służby w Policji. Był to model policyjnego dużego fiata. To rozbudziło w nim pasję. Dzisiaj mł. asp. Arkadiusz Sokół ma już gotowych ponad 500 modeli policyjnych radiowozów z całego świata. Kolejnych kilkanaście projektów jest w trakcie realizacji. Są to modele odwzorowujące radiowozy od momentu powstania Policji Państwowej do dziś. Część z nich to modele z codziennej służby dzielnicowego z rzeczywistymi numerami taktycznymi i rejestracyjnymi.

Na początku były tylko gotowe modele. Gdy możliwość ich pozyskania się skończyła, zaczęła się wtedy pasja na całego. Arek zaczął przerabiać cywilne pojazdy na policyjne. Zaczął je wydłużać, skracać, szpachlować i lakierować - niemalże jak w warsztacie samochodowym. Na bazie modeli cywilnych pojazdów, sam tworzy radiowozy wykorzystując do tego grafikę komputerową. W swoich pracach wykorzystuje technikę kalkomanii tj. stworzony obraz drukuje na specjalnym papierze, którego obraz przenosi na powierzchnię modelu. Pomagają mu w tym zdjęcia danego modelu. Do ich wykonania wykorzystuje drukarkę 3D oraz zaprzyjaźnioną drukarnię. Ostatnio skupił się na polskich radiowozach. Przyznaje, że pracy mu nie brakuje, bo policyjna flota cały czas jest modernizowana i pojawiają się coraz to nowe modele. Teraz na lupę wziął nowy model bmw.

Swoją pasję traktuje jako odskocznie od codziennej trudnej służby, a przy okazji poznaje historię Polskiej Policji.

  • mł. asp. Arkadiusz Sokół i jego pasja - modele
  • mł. asp. Arkadiusz Sokół i jego pasja - modele
  • miejsce powstawania modeli
Powrót na górę strony