Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

List Prezydenta RP z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej

Data publikacji 24.07.2019

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda skierował list do funkcjonariuszek, funkcjonariuszy, pracowników Policji oraz ich rodzin z okazji 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

List prezydenta RP - treść poniżej

 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

ANDRZEJ DUDA

 

Centralne Obchody
100. rocznicy powołania Policji Państwowej
Święto Polskiej Policji 2019

 

 

Szanowni Państwo, Policjantki i Policjanci! Szanowni Pracownicy Policji!

Szanowne Rodziny Funkcjonariuszy i Pracowników Policji!

Być policjantem to znaczy służyć ludziom i czuwać na ich bezpieczeństwem. Policja stanowi jeden z filarów społecznego ładu, jedną z podstawowych instytucji państwa. W tym roku Święto Policji ma charakter szczególny. Obchodzimy setną rocznicę utworzenia Policji Państwowej, która została powołana 24 lipca 1919 roku uchwała Sejmu II Rzeczypospolitej.

Był to ogromnie ważny akt, służący umocnieniu odrodzonej polskiej państwowości. Przedwojenna Policja Państwowa należała do najlepszych formacji policyjnych w Europie. Polscy policjanci złożyli wiele świadectw patriotyzmu, poświęcenia i męstw. Symbolem tego pozostaje ich bohaterski udział w obronie Warszawy w 1937 roku oraz wojenne czyny talach wielkich postaci jak Marian Kozielewski czy Jan Piwnik „Ponury". Prochy sześciu tysięcy polskich policjantów, ofiar zbrodni katyńskiej, kryje cmentarz w Miednoje. Wdzięczna Ojczyzna pamięta o zasługach swych wiernych strażników. Jesteście Państwo spadkobiercami tych patriotycznych tradycji.

Służba w Policji wymaga hartu ducha i ciała, a także wiedzy i wysokich kompetencji. To służba pełna wyzwani, trudnych sytuacji i zagrożeń. Policjanci ślubują „strzec bezpieczeństwa państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia”. Na Tablicy Pamięci w Komendzie Głównej Policji znajdują się nazwiska 122 funkcjonariuszy, którzy polegli na służbie. W imieniu Rzeczypospolitej skłaniam głowę przed ofiarą dzielnych policjantów.

Współczesna rzeczywistość, w której przychodzi Państwu działać, nieustannie się zmienia, Jednak główne zadania Policji ciągle pozostają te same. Policja musi być zawsze silniejszą, lepiej zorganizowana i wyposażona niż przestępcy, Im bardziej złożone są wyzwania, tym więcej potrzeba nieustępliwości. O zaangażowaniu, profesjonalizmie i ofiarności polskich policjantów dobitnie świadczą opinie społeczeństwa. Policja znajduje się na czele najlepiej ocenianych instytucji państwowych. Zdecydowana większość obywateli postrzega Polskę jako kraj bezpieczny. To dla Policji wielki powód do chluby, serdecznie gratuluję Państwu skuteczności Waszych działań. Policjanci ratują życie, wybawiają z opresji i czuwają, abyśmy mogli normalnie funkcjonować w społecznych relacjach. Pamiętamy oklaski, jakimi uczestnicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie żegnali schodzących ze służby policjantów. Był to wyraz uznania, szacunku i sympatii.

Ludzie wiedzą, że Policja jest po to, aby im pomagać. Tam, gdzie widzą policjantów, tata mają poczucie działania i mocy własnego państwa. Dlatego dzisiejsza Rzeczpospolita konsekwentnie przywraca policyjne posterunki, które przedtem były likwidowane w małych miejscowościach. Właśnie min, na tym polega zrównoważony rozwój kraju, żeby każdy miał realną możliwość korzystania z policyjnej ochrony. Bezpieczeństwo jest wartością fundamentalną i niepodzielną.

Z okazji setnej rocznicy utworzenia Policji Państwowej i Państwa dorocznego Święta składam serdeczne gratulacje wszystkim polskim policjantom i policjantkom oraz cywilnym pracownikom Policji. Zwracam się do Państwa ze słowami uznania i podziękowań. Proszę przyjąć wyrazy wdzięczności za wszystko, co każdego dnia ofiarowują Państwo Polsce swoją odpowiedzialną służbą. Życzę, aby nosili Państwo policyjny mundur z dumą, bo oznacza on doniosłą misję publiczną, oznacza majestat i autorytet Rzeczypospolitej. Życzę bezpiecznej służby; życzę sukcesów, awansów oraz pomyślności, także dla Państwa najbliższych. Wszystkiego dobrego.

Z wyrazami szacunku

Andrzej Duda

Powrót na górę strony