Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci ds. walki z cyberprzestępczością zawsze czujni

Polska policja otrzymała ostrzeżenie od Biura Interpolu w USA dotyczące groźby ataku terrorystycznego, którego celem miała być szkoła w Szkocji. Groźba została opublikowana z użyciem urządzenia, które łączyło się z Internetem z terytorium RP. Działania polskich policjantów pozwoliły na wyeliminowanie zagrożenia.

W jednym z popularnych wśród młodzieży komunikatorów internetowych ujawniono wpis dokonany w języku angielskim, który był zapowiedzią powrotu do szkoły. Z kontekstu graficznego tego komunikatu można było wnioskować, że w tej szkole dojdzie do strzelaniny. Komunikat zawierał bowiem jednoznacznie wskazaną placówki, napis o treści: „Nadchodzę” a w tle cztery jednostki broni palnej.

Na podstawie informacji z Interpolu funkcjonariusze Biura do Walki z Cyberprzestępczością KGP i Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi w wyniku szeregu analiz oraz przeprowadzonych ustaleń zidentyfikowali i zlokalizowali 16-letnią osobę, która w Polsce przebywała na wakacjach a na stałe zamieszkiwała w jednej z miejscowości w Szkocji. Przeszukania przeprowadzono równolegle w Polsce i w Szkocji. Efektem działań polskich policjantów było znalezienie telefonu, który wcześniej został użyty do wykonania video-groźby oraz do jej zamieszczenia w sieci. Poza tym znaleziono wszystkie przedmioty, które zostały uwidocznione w tym komunikacie tj. 4 sztuki broni. Przedmioty te — jak stwierdzono — nie nosiły jednak cech bojowych. Zidentyfikowana osoba przyznała, że osobiście wytworzyła ten „groźny” materiał  z użyciem dostępnej w jednym z modeli telefonów funkcji „live video”.

Działania polskiej Policji pozwoliły na całkowite wyeliminowanie zagrożenia oraz na omówienie zaistniałej sytuacji z rodzicami internautki. Przeprowadzone w Polsce przeszukania w sposób jednoznaczny wykluczyły zamiar popełnienia aktu terrorystycznego, którego możliwość została ujawniona przez podmioty monitorujące zasoby Internetu.

Policja informuje, że wszystkie zgłoszenia dotyczące zagrożeń terrorystycznych przekazywane przez polskie i zagraniczne podmioty do Policji traktowane są z należytą powagą a działania podejmowane przede wszystkim w celu zapobieżenia zamachom będą podejmowane niezwłocznie i w trybie stosownym do stwierdzonych okoliczności.

Sprawa została skierowana do Sądu dla nieletnich.

Powrót na górę strony