Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dolnośląska grupa „SPEED” dyscyplinuje kierowców, którzy rażąco naruszają przepisy ruchu drogowego

Data publikacji 23.07.2019

Każdy kierowca, który lekceważy obowiązujące ograniczenia prędkości i swoim zachowaniem na drodze stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu, musi liczyć się z tym, że stanie się obiektem zainteresowania policjantów z grupy „SPEED”, którzy patrolują drogi naszego województwa. Dobitnie przekonał się o tym mężczyzna, pędzący po dolnośląskim odcinku autostrady A4 z zawrotną prędkością 224 km/h.

Nowo powstała grupa „SPEED” stanowi kolejne „narzędzie” przeznaczone do zwiększania poziomu bezpieczeństwa na drogach, poprzez przeciwdziałanie przede wszystkim agresywnym zachowaniom kierowców oraz ujawnianie wykroczeń związanych z nadmierną prędkością.

Funkcjonariusze w radiowozach specjalnie przystosowanych do ścigania „piratów drogowych” najwidoczniej jeszcze nie zapadli w pamięć kierowców z Dolnego Śląska. Widać to po wielkim zdziwieniu jednego z kierujących, który kompletnie nie spodziewał się, że zostanie zatrzymany do kontroli przez policjantów działających w grupie SPEED. Mężczyzna na autostradzie A 4 w powiecie bolesławieckim znacznie przekroczył prędkość 200 km/h, gdzie obowiązuje ograniczenie do 140 km/h. Jeden z pomiarów wskazał na wideorejestratorze prędkość 224 km/h. Szaleńczą jazdę zakończyła dopiero interwencja funkcjonariuszy. Teraz w związku z ujawnionymi wykroczeniami wobec kierowcy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

Należy zaznaczyć, że jazda z tak dużą prędkością zawsze stanowi zagrożenie zarówno dla osób podróżujących pędzącym pojazdem, jak i dla innych uczestników ruchu drogowego. Prędkość to przecież kluczowy czynnik wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych ma ona także decydujące znaczenie dla rodzaju i rozmiaru doznanych obrażeń przez uczestników zdarzeń drogowych.

Stwierdzenie z jednej z kampanii prewencyjnych mówiące, że „prędkość zabija” nie jest tylko pustym frazesem, lecz prawdą potwierdzającą się w policyjnych statystykach. Dlatego poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ściśle związana z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących limitów prędkości oraz stosowaniem się do wszystkich obowiązujących przepisów.

Dolnośląscy funkcjonariusze podczas codziennej służby dbali, dbają i dbać będę, aby kierowcy mieli świadomość nieuchronności kary za zachowania stwarzające zagrożenie na drodze. Zwłaszcza teraz, gdy do walki z „piratami drogowymi” dołączyli specjaliści z grupy „SPEED”.

(KWP we Wrocławiu/ js)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.37 MB)

Powrót na górę strony