Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W 100. rocznicę powstania Policji Państwowej uczczono pamięć policjantów

Data publikacji 29.07.2019

Dziś, w setną rocznicę powstania Policji Państwowej, przed tablicami memorialnymi odbył się uroczysty apel. Wspominano Wiktora Sas Hoszowskiego patrona podkarpackiej Policji, policjantów pomordowanych w obozach jenieckich na Wschodzie oraz wszystkich tych, którzy zginęli na służbie. Wieńce złożyli policjanci, wicewojewoda oraz delegacje stowarzyszeń i związków zawodowych.

Uroczystość przed Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie rozpoczęła się złożeniem meldunku insp. Zbigniewowi Sowie I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie. Następnie przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego biało-czerwona flaga została podniesiona na maszt.

Inspektor Zbigniew Sowa przypomniał "Minęło sto lat od chwili, kiedy Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę powołującą do życia Policję Państwową. Powołano organ, który stał się fundamentem formacji odpowiedzialnej za utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w odradzającym sie po 123 latach niewoli Państwie Polskim. (...) Na co dzień podejmujemy starania, by uchronić od zapomnienia historię i tradycje naszych poprzedników, którzy swoją służbą i głębokim patriotyzmem budowali Państwo Polskie, w którym dziś możemy żyć bezpiecznie i służyć drugiemu człowiekowi.(...) Nasi poprzednicy często płacili najwyższą cenę, wykonując powierzone im obowiązki służbowe. W czasach II Rzeczypospolitej, w powiatach obecnego Podkarpacia, poległo "śmiercią chwalebną" co najmniej 30 funkcjonariuszy".

Modlitwę pochodzącą z 1919 r, w intencji policjantów poległych w służbie oraz pomordowanych w sowieckich obozach, odmówił duszpasterz podkarpackich policjantów ks. Marek Buchman.

Wieńce przed tablicami złożyli zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Zbigniew Sowa, insp. Paweł Filipek i insp. Tadeusz Szymanek, a w imieniu władz wojewódzkich Lucyna Podhalicz Wicewojewoda Podkarpacki.

Kwiaty złożyły także delegacje Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r.", Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, Wojewódzkiego Zarządu Zakładowego NSZZ Pracowników Policji, Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych województwa podkarpackiego oraz przedstawiciele Podkarpackiej Grupy Wojewódzkiej IPA w Rzeszowie.

Na zakończenie uroczystego apelu odegrany został sygnał "Śpij kolego", a pod tablicami zapłonęły znicze.

Powrót na górę strony