Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policyjny „wodniacy” znów w akcji

Data publikacji 30.07.2019

Policyjni "wodniacy", patrolowali zbiornik wodny w Poraju przed rozpoczynającą się burzą. Mundurowi w zaledwie kilkanaście minut uratowali trzy załogi pływające rowerami wodnymi. Do zdarzenia doszło podczas silnych podmuchów wiatru, który uniemożliwiał pływającym dotarcie do brzegu. Na szczęście pomoc przyszła w samą porę. Policyjni wodniacy apelują o rozsądek i szczególną rozwagę nad wodą!

Wczoraj (29.07.2019) policjanci z Myszkowa pełnili służbę w sezonowej komórce wodnej w Poraju. Podczas patrolu zbiornika wodnego około godziny 17.30 z uwagi na pogarszające się warunki atmosferyczne takie, jak silny wiatr, wzbierające fale i zbliżająca się burza, podjęli patrol w trosce o bezpieczne spłynięcie jednostek do swoich pomostów. W czasie patrolu zauważyli trzy załogi pływające rowerami wodnymi, które wołały o pomoc. Mundurowi od razu podjęli akcję ratunkową wobec sześcioosobowej rodziny pływającą rowerem, która nie była w stanie ukierunkować roweru wodnego na tor prowadzący do miejsca cumowania. Policjanci bezpiecznie odholowali załogę i od razu podjęli kolejną akcję ratunkową wobec drugiej rodziny pływającej rowerem. Z uwagi na duże fale, sternik nie potrafił dopłynąć nawet do najbliższego brzegu. Pięcioosobowa rodzina została bezpiecznie odholowana do ośrodka, z którego wypłynęła. Gdy już nadeszła burza i zerwał się silny wiatr, fale wzmagały coraz bardziej, a na wodzie pozostał jeszcze jeden rower, w którym znajdował się mężczyzna, który zdezorientowany i zrezygnowany oczekiwał na pomoc. Funkcjonariusze także jemu pomogli bezpiecznie dotrzeć na ląd. Dzięki skutecznej i zdecydowanej akcji policjantów, wszyscy cali i zdrowi mogli bezpiecznie zakończyć wypoczynek nad wodą. Na szczęście żaden z uczestników nie potrzebował pomocy medycznej.

Pamiętajmy o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą!

Sezon letni w pełni. Towarzyszące nam upały zachęcają do wypoczynku nad wodą. Jednak ostatnie prognozy pogody wskazują na chwilowe załamania aury. Pamiętajmy, że woda to bardzo niebezpieczny żywioł, a w kontakcie z nią należy zachować zdrowy rozsądek. Nigdy nie łączmy wypoczynku nad wodą z alkoholem. To groźna mieszanka, która często prowadzi do utonięć. Korzystając ze sprzętu pływającego, zakładajmy kamizelki ratunkowe. Do kąpieli wybierajmy miejsca, w których nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Przestrzegamy przed kąpielą na tzw. dzikich kąpieliskach. W takich miejscach nie mamy pewności co do jakości wody oraz tego, jak kształtuje się dno pod lustrem wody.

(KWP w Katowicach/aj)

Powrót na górę strony