Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dwa miejsca i dwa potrącenia – pieszego i rowerzysty. Obaj kierowcy skręcali w lewo. Obaj stracili prawo jazdy

Data publikacji 31.07.2019

Dojeżdżając do przejścia dla pieszych kierowca jest zobowiązany do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu dla pieszych. Chwila nieuwagi może doprowadzić do bardzo groźnego zdarzenia drogowego, skutkującego poważnymi konsekwencjami dla wszystkich jego uczestników. Natomiast osoby przemierzające przejście dla pieszych powinny pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania wobec pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jak jest to ważne przekonali się dwaj kierowcy oraz piesza i rowerzysta, którzy uczestniczyli w zdarzeniach na ulicach Olsztyna.

Potrącenie pieszej

We wtorek (30.07.2019) w odstępie zaledwie kilku godzin doszło do dwóch potrąceń na terenie Olsztyna. Najpierw po godz. 17:00 przy ul. Barczewskiego 26-letni mieszkaniec woj. mazowieckiego kierując osobowym peugeotem, podczas skręcania w lewo z ul. Śliwy w ul. Barczewskiego, nie ustąpił pierwszeństwa pieszej i potrącił 72-letnią mieszkankę Olsztyna. Kobieta przechodziła przez oznakowane przejście dla pieszych, gdy sygnalizator nadawał dla niej zielone światło. Policjanci na miejscu zdarzenia natychmiast udzielili pierwszej pomocy poszkodowanej oraz przebadali kierującego na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – okazało się, że 26-latek ma 0,4 promila alkoholu w organizmie. Potrącona kobieta została przewieziona do szpitala. Według wstępnych ustaleń doznała obrażeń wymagających leczenia powyżej 7 dni. Nieodpowiedzialny 26-latek już utracił prawo jazdy, a za spowodowanie wypadku będąc pod wpływem alkoholu odpowie jeszcze przed sądem.

Potrącenie rowerzysty

Kilka godzin później na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego z ul. Wańkowicza doszło do kolejnego potrącenia — tym razem rowerzysty. 61-letni kierowca volkswagena wyjeżdżając z parkingu olsztyńskiego marketu przy ul. Sikorskiego, podczas skręcania w lewo, nie ustąpił pierwszeństwa rowerzyście, który przejeżdżał przez jezdnię drogą dla rowerów w czasie, gdy sygnalizator nadawał zielone światło. Poszkodowanym okazał się 26-letni mieszkaniec Olsztyna, który został przewieziony do szpitala. Według wstępnych ustaleń nie doznał on groźnych obrażeń i wymaga leczenia trwającego poniżej 7 dni. Funkcjonariusze zatrzymali 61-letniemu kierowcy prawo jazdy. Za spowodowanie potrącenia odpowie przed sądem. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym grozi mu kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

 

Opis filmu: Film przedstawia potrącenie pieszego i rowerzysty w Olsztynie

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 10.1 MB)

 

Kierowco! Dojeżdżając do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność!

Pieszego czy rowerzysty na drodze nie chroni karoseria, nie ma zainstalowanych poduszek powietrznych ani dodatkowych systemów bezpieczeństwa. Chroni go tylko jego własne ciało. Dlatego w konfrontacji z samochodem na drodze pieszy czy rowerzysta ma minimalne szanse, by wyjść z niej bez szwanku. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i zachowanie zasady ograniczonego zaufania wobec innych uczestników ruchu drogowego. Zarówno pieszych wobec kierowców, jak i kierowców wobec pieszych.

Niestety na naszych drogach wciąż pojawiają się osoby, które za kierownice auta wsiadają będąc pod wpływem alkoholu. Postrzeganie przez nich otaczającej rzeczywistości jest zaburzone i dlatego są potencjalnymi drogowymi zabójcami. Policjanci podczas każdej służby dążą do tego, by eliminować z drogi tak nieodpowiedzialne osoby.

(KWP w Olsztynie/aj) 

Powrót na górę strony