Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wojewódzkie obchody Święta Policji w Łodzi za nami

Data publikacji 01.08.2019

W tym roku mija wyjątkowa bo 100. rocznica powstania Policji Państwowej. Datę te poprzedziło wiele imprez podkreślających 100-lecie naszej formacji. W szczególny też sposób postanowiliśmy uczcić tegoroczne Święto Policji, którego obchody w województwie łódzkim przypadły na 30 i 31 lipca 2019 roku. Patronat honorowy objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Pani Elżbieta Witek.

W pierwszym dniu  Święta Policji 2019 w Łodzi, przy najbardziej znanej łódzkiej ulicy – Piotrkowskiej — odbyły się pełne ceremoniału uroczystości z udziałem Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Sylwestra Tułajewa oraz Zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusza Augustyniaka, a także wielu innych znamienitych gości, wśród których byli: Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau, Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Robert Baryła, parlamentarzyści, europarlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, biur KGP, zaprzyjaźnione służby mundurowe, w tym także delegacja zagranicza z Niemiec, przedstawiciele władz kościelnych, sędziowie, prokuratorzy, przedstawiciele związków i stowarzyszeń kombatanckich oraz harcerstwa, rektorzy wyższych uczelni, przedstawiciele różnych Instytucji współpracujących z Policją woj. łódzkiego, a także przewodniczący związków zawodowych, prezesi Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia IPA.

Obchody rozpoczęły się  wieczorną  mszą święta w intencji Policjantów i Pracowników Policji, która odbyła się  w Archikatedrze pw. Św. Stanisława Kostki w Łodzi.

W związku z Apelem Pamięci wystawiono posterunek honorowy przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz odsłoniętą w trakcie uroczystości  tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego, która swoje miejsce znalazła na Katedrze.

Tę wzniosłą ceremonię uświetniła orkiestra policyjna, kompania honorowa, pododdział towarzyszący oraz poczty sztandarowe. Po zajęciu miejsc przez gości na trybunie honorowej  dowódca uroczystości złożył meldunek Ministrowi, który  przywitał się z policjantami.

Następnie głos zabrał   Komendant Wojewódzki Policji  w Łodzi nadinsp. Andrzej Łapiński, który szczególnie serdecznie powitał wszystkich policjantów i pracowników Policji. Podkreślił rolę Święta Policji jako czasu uhonorowania służby na rzecz niezwykle ważnych wartości  takich jak życie, zdrowie i mienie a także odpowiedniej chwili, aby podziękować za profesjonalną pracę na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego.

 

 W dalszej części wręczone zostały medale i odznaczenia państwowe i resortowe, medale Za zasługi dla Policji, akty mianowania na wyższe stopnie policyjne, a także inne wyróżnienia, w tym przyznany decyzją MSWiA Medal Stulecia Utworzenia Policji Państwowej , który otrzymał Wojewoda Łódzki.

Wśród policjantów awansowanych przez KGP na stopień inspektora Policji znaleźli się Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Łodzi mł. insp. Jarosław Rybka i mł. insp. Tomasz Olczyk. Przypominamy, że 24 lipca 2019 roku  w Warszawie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda mianował Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi Andrzeja Łapińskiego na stopień nadinspektora Policji.

GRATULUJEMY wszystkim awansowanym i wyróżnionym !

Po przemówieniach okolicznościowych,  odsłonięciu tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej II Okręgu Łódzkiego, złożeniu pod nią kwiatów, wyjątkowego Apelu Pamięci oraz złożeniu wieńca pod grobem Nieznanego Żołnierza ulicą Piotrkowską  przeszła widowiskowa defilada, która wzbudziła duże zainteresowanie wszystkich zgromadzonych.

 

 31 lipca 2019 roku , w drugim dniu obchodów Święta Policji w woj. łódzkim,  na Rynku Manufaktury zorganizowaliśmy  wyjątkowy PIKNIK.  W godzinach przedpołudniowych plac zaczął wypełniać się pojazdami i innymi sprzętem policyjnym oraz naszymi stoiskami prewencyjnymi.

Już o godzinie 15.30 kiedy rozpoczął się Turniej siatkówki plażowej o Puchar Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi. Wzięły w nim udział reprezentacje funkcjonariuszy Służby Więziennej  i Policji. Po emocjonujących zmaganiach na „miejskiej plaży” zwyciężyła drużyna KWP w Łodzi, która odebrali puchar od szefa Łódzkich Policjantów generała Andrzeja Łapińskiego.

  O godzinie 16.00 od bramy głównej Manufaktury przy ul. Ogrodowej wyruszyła widowiskowa defilada, z udziałem kierownictwa garnizonu , orkiestry reprezentacyjnej KGP, funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, grupy rekonstrukcyjnej z Radomia, delegacji  zagranicznej kraju związkowego Branderburgia oraz policjantów aktualnie przechodzących kurs podstawowy w sieradzkim Ośrodku Szkolenia.  Nie zabrakło także policyjnych motocykli i koni.

 Po oficjalnym otwarciu pikniku  przez Komendnata Wojewódzkiego Policji w Łodzi koncert zagrała Orkiestra Policyjna z Warszawy.

Oklaskami nagrodzony został szczególny pokaz musztry paradnej w wykonaniu funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach.

 

W tym roku Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi, współpracując z Zarządem Wojewódzkim NSZZP w Łodzi, włączyła się w akcję charytatywną na rzecz wsparcia Stowarzyszenia "Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - Łupkowa", które zajmuje się opieką nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi wymagającymi stałego nadzoru i pielęgnacji.

 Akcja pod hasłem "Zostań Super Zakrętakiem" polega na zbieraniu plastikowych nakrętek, zatyczek, opakowań po zabawkach z jajek-niespodzianek, łyżeczek i różnych plastikowych miarek np. do mleka, syropu itp.

Podjęliśmy wyzwanie zebrania 100 kg zakrętek na 100 rocznicę powstania Policji  Państwowej i udało się ze sporą nawiązką. Spieniężona zostanie blisko tona surowca !

Podczas pikniku KWP w Łodzi generał Andrzej Łapiński przekazał  Wiceprezesowi Stowarzyszenia symboliczny worek z zebranymi nakrętkami. Akcja trwać będzie nadal i mamy nadzieję, że na stałe wpisze się w pozasłużbowe działania policjantów z województwa łódzkiego.

Nie zabrakło  regionalnych akcentów artystycznych czyli koncertu Zespołu Pieśni i tańca „Blichowiacy” z Łowicza.

Zgromadzona widownia  obejrzała i wysluchała historyczną grupę rekonstrukcyjną z Radomia. Wysłuchała także koncertu Orkiestry KWP Bełchatów.

Dzieci w wieku od 4 do 13 lat  wzięły udział w biegu . Każdy dostał medal .Emocje sięgnęły zenitu nie tylko ze strony małych biegaczy ale także ich rodziców, którzy dopingowali zawodników. 

Dla najmłodszych podczas pikniku przygotowaliśmy wiele konkursów. Uczyliśmy bezpieczeństwa bawiąc. Starsi uczestnicy ruchu drogowego mogli sprawdzić swoją wiedzdę w teście przygotowanym przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi a nagroda były vouchery na szkolenie doskonalące technikę jazdy na Torze Łódź, który prowadzi specjalną wakacyjną akcję.

Około godziny 19.30 niebo nad Manufakturą zrobiło się naprawdę niebieskie . Z okazji 100.Rocznicy powstania Policji Państwowej w górę dzieci wypuściły 100 okolicznościowych niebieskich  balonów.

Dziękujemy , że byliście z nami w to wyjątkowe Święto 100.Rocznicy powstania Policji Państwowej, za uśmiechy , wspólne zdjęcia i wszystkie miłe słowa. Dziękujemy !

Polecamy FOTORELACJĘ z II dnia OBCHODÓW oraz uroczystości w OPP w Łodzi

http://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39602,Dziekujemy-za-wspolnie-spedzone-Swieto-Policji-2019.html

http://lodzka.policja.gov.pl/ld/informacje/39647,Swieto-Policji-w-Oddziale-Prewencji-Policji-w-Lodzi.html

Wkrótce FILM

 • komendant wojewódzki, wice minister i z-ca KGP
 • w ławie kościelnej stoją: wice minister spraw wewnętrznych i administracji, z-ca kgp, kwp i dwaj jego zastępcy
 • orkiestra policyjna w kościele
 • poczty sztandarowe i uczestnicy mszy w intencji policjantów
 • słuchacze ośrodka szkolenia w sieradzu
 • policjanci z orkiestry policyjnej
 • komendant wojewódzki policji w łodzi stojący na trybunie honorowej
 • maszeruje kompania honorowa i poczty sztandarowe
 • komendant woj, wiceminister i z-ca KGP na trybunie honorowej
 • poczet flagowy maszeruje przed pododdziałami
 • poczet flagowy wciaga flage państwową na maszt
 • trzej policjanci z pocztu flagowego oddają honor
 • kwp w Łodzi maszeruje do wystąpienia, w tle trybuna honorowa
 • komendant woj. policji w Łodzi przed mównica gdzie zabiera głos
 • komendant woj. policji w Łodzi stoi przed wyróznianymi policjantami
 • minister przypina medale
 • Policjanci podczas nominacji
 • Policjanci po nominacji
 • Komendant Wojewódzki Policji salutuje gratulując policjantowi
 • wyrózniani medalem Pro patria
 • dwaj zastępcy KWP w Łodzi , którzy otrzymali akty mianowania na wyższe stopnie
 • warta honorowa przy tablicy upamiętniającej policjantów II RP
 • biskup, wiceminister i kwp oraz z-ca kgp przed tablicą upamiętaniająca policjantów II RP
 • minister przypina wojewodzie medal okolicznościowy
 • kwp w łodzi gratuluje wojewodzie
 • Warta przy grobie nieznanego żołnierza
 • Konie służbowe podczas defilady
 • Motocykle policyjne podczas defilady
 • Radiowozy policyjne podczas defilady na tle katedry łódzkiej
 • Policjanci oddają salwę honorową
 • Komendant Woj. Policji w Łodzi i naczelnik WKS oraz prezes i wice prezes Stowarzyszenia Policyjna 1939 roku stoją pod tablicą upamiętniającą patrona Policji Woj Łodzkiego pod która złozyli kwiaty
 • list od MSWiA
 • plakat na święto na którym jest współczesny i historyczny policjant
Powrót na górę strony