Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Trzy seniorki pomogły złapać oszusta - policjanci przez okno wyskoczyli wprost na niego

Data publikacji 05.08.2019

Oszust wypytywał przez telefon o zgromadzone oszczędności. Na szczęście w mieszkaniu były trzy rezolutne kobiety, które okazały się sprytniejsze od przestępcy. O zdarzeniu powiadomiły Policję i przygotowały dla oszusta specjalną przesyłkę. W środku miało być złoto, gotówka, a nawet euro. W rzeczywistości w foliowej reklamówce znajdowały się stare gazety i słoik. Gdy mężczyzna zjawił się po odbiór przesyłki – policjanci wyskoczyli wprost na niego. 30-latek został zatrzymany. Usłyszał już zarzut usiłowania oszustwa i trafił do aresztu. O jego dalszym losie zadecyduje teraz sąd.

Funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o próbie oszustwa. Ktoś podszywał się pod policjanta CBŚP i mówił starszej kobiecie, że jej pieniądze są zagrożone.

Brzmi znajomo?

W istocie, bo ta metoda działania sprawców była już wielokrotnie wykorzystywana przez oszustów. Ta historia nie potoczyła się jednak według scenariusza przygotowanego przez przestępców.

W mieszkaniu na wrocławskim śródmieściu zjawili się prawdziwi funkcjonariusze – wywiadowcy z wrocławskiej komendy. Zastali w środku trzy kobiety w wieku 56, 64 i 93 lat. Szybko opowiedziały policjantom o szczegółach połączeń telefonicznych i o tym, że ktoś próbuje pozbawić je oszczędności życia. Kobiety były gotowe odegrać w złapaniu przestępców swoją małą rolę.

Telefon zadzwonił ponownie. Panie były już jednak przygotowane i wiedziały, co mają mówić. Oszust wypytywał o zgromadzone w mieszkaniu kosztowności oraz o to, ile osób przebywa w mieszkaniu. Poprosił też o numer telefonu komórkowego, na który za chwilę zadzwoni prokurator. Oszustwo układało się typowo, z tą jednak różnicą, że prawdziwi policjanci słyszeli całą rozmowę. Komórka zadzwoniła niemal natychmiast. Fałszywy prokurator polecił spakować wszystkie kosztowności z mieszkania w foliową reklamówkę i czekać na dalsze dyspozycje.

Kobiety w mieszkaniu swoją rolę odegrały bezbłędnie. Przekazały oszustom, że mają w mieszkaniu gotówkę, złoto, a nawet euro. Wartość całego majątku szacowały na 200 tysięcy złotych. W rzeczywistości w reklamówce znajdowały się stare gazety oraz… słoik.

Oszuści mieli odebrać pakunek, pozostawiony w umówionym miejscu, na parapecie okna. Gdy oszust zjawił się, aby odebrać „majątek” i chwycił za reklamówkę, okno otworzyło się i policjanci wyskoczyli wprost na niego. Został obezwładniony i zakuty w kajdanki. Okazał się nim być 30-letni mieszkaniec Wrocławia. Trafił prosto na komisariat, gdzie przeprowadzono z nim dalsze czynności. Będzie teraz musiał odpowiedzieć za usiłowanie oszustwa.

Na podstawie zgromadzonego przez policjantów materiału dowodowego, sąd zastosował wobec zatrzymanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony