Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybkie działanie policjantów uratowało ludzkie życie

Data publikacji 05.08.2019

Zielonogórscy policjanci w ostatniej chwili uratowali życie 33-letniemu mężczyźnie, który postanowił je sobie odebrać. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i doskonałym umiejętnościom w udzielaniu pierwszej pomocy policjanci wygrali walkę z czasem. Profesjonalnie opatrzyli rannego mężczyznę, który następnie przekazany został pod opiekę medyków.

Zielonogórscy policjanci regularnie przechodzą kursy z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, a kończą je otrzymując specjalne certyfikaty. Ponadto w komendzie organizowane są regularnie spotkania z ratownikami medycznymi, podczas których policjanci doskonalą zdobyte umiejętności. Wszystko po to, żeby w razie potrzeby udzielić pomocy, która niejednokrotnie może uratować ludzkie życie. Przekonali się o tym w miniony piątek st. post. Georgina Gendera i sierż. szt. Marcin Siekanowicz, którzy podczas pełnionej służby wykazali się profesjonalizmem i uratowali życie człowieka.

W piątek (2 sierpnia) około godziny 16.00 dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, że 33-letni mężczyzna targnął się na swoje życie podcinając żyły. Dyżurny natychmiast skierował na miejsce patrol w składzie st. post. Georgina Gendera i sierż. szt. Marcin Siekanowicz. Gdy policjanci dotarli na miejsce w jednym z pokoi znaleźli zakrwawionego 33-letniego mężczyznę, który tracił przytomność. Od razu podjęli akcję ratowniczą, zabezpieczając rany odpowiednimi opatrunkami tzw. stazą taktyczną i opatrunkiem osobistym. Dzięki temu pacjent pozostawał bezpieczny. Do czasu przyjazdu karetki policjanci monitorowali funkcje życiowe poszkodowanego, ponieważ stracił on dużo krwi i kontakt z nim był utrudniony. Po przyjeździe pogotowia i ocenie stanu pacjenta ratownicy medyczni podziękowali policjantom za tak doskonałe zabezpieczenie ran pacjenta i ocenili, że gdyby nie to, mężczyzna mógłby nie przeżyć. Zaledwie minuty dzieliły go od wykrwawienia i śmierci. 33-latek trafił do szpitala pod opiekę medyków.

W takich sytuacjach, w których policjanci ratują ludzkie życie, liczy się szybkie, profesjonalne działanie. Każdemu takiemu zdarzeniu towarzyszą duże emocje, ale jak mówią sami policjanci, adrenalina dodaje im wtedy sił i pomaga się skoncentrować. Wprawdzie z jednej strony czują napięcie i stres, ale jednocześnie radość i satysfakcję, że zdążyli i pomogli drugiemu człowiekowi. Policjanci każdego dnia wkładają wiele pracy w to, aby zadania przed nimi stawiane były realizowane w 100%.

(KWP w Gorzowie Wlkp. / kp)

Powrót na górę strony