Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podziękowania dla policjantów zaangażowanych w namierzenie i zatrzymanie sprawców podpaleń stacji transformatorowych

Data publikacji 05.08.2019

Przedstawiciel podmiotu pokrzywdzonego w sprawie zniszczenia urządzeń infrastruktury energetycznej złożył podziękowania dla policjantów zaangażowanych w sprawę namierzenia i zatrzymania sprawców tych czynów. Przypomnijmy. W ubiegłym miesiącu pisaliśmy o zatrzymaniu mężczyzn podejrzanych o podpalenia, do których dochodziło na terenie kilku powiatów. Zaangażowani w sprawę policjanci z powiatu wrocławskiego skutecznie namierzyli i zatrzymali wówczas osoby typowane jako sprawcy tych czynów.

Policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej otrzymywali sygnały o podpaleniach słupów energetycznych. Do zdarzeń dochodziło na terenie powiatu wrocławskiego, świdnickiego, dzierżoniowskiego i strzelińskiego. Łącznie spłonęło 13 stacji transformatorowych i rozłączników radiowych. Są to specjalistyczne urządzenia infrastruktury energetycznej, gdzie koszt jednego z nich wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Do zdarzeń dochodziło w różnych miejscach, ale ich intensyfikacja w czasie sugerowała, że sprawcami mogą być te same osoby. Funkcjonariusze pionu kryminalnego prowadzili wówczas czynności operacyjne w celu namierzenia podejrzanych, ściśle współpracując przy tym z przedstawicielami podmiotu pokrzywdzonego.

W Komendzie Miejskiej Policji we Wrocławiu odbyło się spotkanie z przedstawicielem dystrybutora energii elektrycznej, który w obecności Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu insp. Macieja Januszkiewicza wręczył podziękowania policjantom zaangażowanym w tę sprawę. Podczas spotkania obie strony podkreśliły, że ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie funkcjonariuszy z Sobótki. Policjanci analizowali najdrobniejsze szczegóły, które pomogłyby w ustaleniu sprawców zdarzeń. Reagowali natychmiastowo, kiedy tylko otrzymywali informację mogącą pomóc w działaniach. Nawet jeśli to był środek nocy, a policjanci odpoczywali w czasie wolnym od służby.

Właśnie dzięki ich profesjonalizmowi i zaangażowaniu zatrzymano czterech sprawców, którzy prawdopodobnie dopuścili się niszczenia mienia wyłącznie dla zabawy. Spowodowane przez nich szkody szacowane są na kwotę 350 tys. złotych.

W czasie spotkania podkreślano bardzo dobrą współpracę pomiędzy podmiotem pokrzywdzonym a policjantami z komendy miejskiej, dzięki której możliwy był sukces pracy operacyjnej, zwieńczony zatrzymaniem sprawców. Warto w tym miejscu wspomnieć, że działali oni bardzo ostrożnie, w różnych miejscach Dolnego Śląska, o różnych porach dnia i nocy, często w miejscach ustronnych, praktycznie nie zostawiając śladów. Jednak policjanci z Sobótki zebrali odpowiedni materiał dowodowy, który umożliwił zarówno zatrzymanie podejrzanych, jak i postawienie im zarzutów.

(KWP we Wrocławiu / kp)

Powrót na górę strony