Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niezwykła pasja katowickiego policjanta

Data publikacji 07.08.2019

W ramach Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie odbył się ogólnopolski profilaktyczny piknik policyjny. Tuż obok Zamku Królewskiego komendy wojewódzkie policji oraz szkoły policji ustawiły stoiska profilaktyczne i promujące swój region. Wśród wystawców znalazł się również st. sierż. Tomasz Witański z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach. Reprezentujący garnizon śląski policjant pasjonuje się historią formacji, jaką była Policja Województwa Śląskiego.

St. sierż. Tomasz Witański, który na co dzień pełni służbę w Wydziale Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, policyjną służbę połączył ze swoją wielką pasją, jaką jest historia nieistniejącej już formacji Policji Województwa Śląskiego. Mundurowy dzieli się swoim zamiłowaniem z innymi, prezentując na wielu festynach i imprezach, w których uczestniczy policja, stoisko tematyczne poświęcone Policji Województwa Śląskiego.

Podczas Centralnych Obchodów Święta Policji w Warszawie st. sierż. Tomasz Witański, wraz z innymi funkcjonariuszami z garnizonu śląskiego, reprezentował swój region przed mieszkańcami stolicy na ogólnopolskim profilaktycznym pikniku policyjnym. Katowicki policjant zaprezentował unikalne eksponaty, stanowiące wyposażenie i umundurowanie Policji Województwa Śląskiego z lat 1922-1939. Nie zabrakło historycznych zdjęć, książek oraz gazety z tamtego okresu, co w połączeniu z unikalnymi eksponatami, w jeszcze większym stopniu pozwoliło odwiedzającym stoisko „przenieść się” do lat okresu międzywojennego i poznać urok policyjnego munduru, który w II RP umacniał w polskim społeczeństwie poczucie więzi narodowej oraz patriotyzmu.

St. sierż. Tomasz Witański swoją wizytę w Warszawie sam wspomina następująco: „Widok przedwojennego posterunku i stukot oficerek często budził spore zainteresowanie wśród odwiedzających, ale największym podziękowaniem za włożoną pracę było zadowolenie weteranów, kombatantów i ich rodzin, którzy odwiedzili moje stoisko”.

Policja Województwa Śląskiego (1922-1939), powołaną rozporządzeniem Wojewody Śląskiego w dniu 17 czerwca 1922 roku, była formacją odpowiedzialną za zachowanie ładu i porządku na terenie autonomicznego Województwa Śląskiego w okresie międzywojennym.

(KWP w Katowicach/aj)

  • Na zdjęciu znajduje się policjant w mundurze Policji Województwa Śląskiego, który stoi obok stoiska
  • Zdjęcie przedstawia policjantów w mundurach Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego
  • Zdjęcie przedstawia wyposażenie Policji Województwa Śląskiego, które leży na stoliku.
  • Na zdjęciu znajduje się szyld komisariatu Policji Województwa Śląskiego z tylu logo KMP Katowice
  • Na zdjęciu znajduje się rower wraz z zaczepionym karabinem. Na dalszym planie znajduje się stolik z eksponatami.
  • Zdjęcie przedstawia stolik z wystawionymi eksponatami Policji Województwa Śląskiego. Przed stolikiem stoi szyld komisariatu Policji Województwa Ślaśkiego
  • Zdjęcie przedstawia policjanta w mundurze Policji Województwa Śląskiego jak stoi obok roweru i trzyma pistolet maszynowy w rękach
  • Zdjęcie przedstawia stolik z wystawionymi eksponatami Policji Województwa Śląskiego. Po środku leży pistolet.
  • Na zdjęciu znajduje się policjant w mundurze Policji Województwa Śląskiego. W tle widać biblioteczkę.
Powrót na górę strony