Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Korupcja w ośrodkach szkolenia strzeleckiego w Krakowie. Ogłoszono ponad 200 zarzutów

Data publikacji 14.08.2019

Cztery osoby usłyszały przeszło 200 zarzutów w śledztwie prowadzonym przez policjantów Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Krakowie w sprawie fałszowania dokumentacji związanej z odbyciem szkoleń strzeleckich przez pracowników ochrony. Akt oskarżenia w tej sprawie trafił do sądu. Za popełnione przestępstwa podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte w styczniu 2018 roku. Wówczas śledczy odkryli proceder polegający na fałszowaniu dokumentacji związanej z wyszkoleniem strzeleckim przez organizatorów szkoleń. Śledztwo wykazało, że przestępstwa tego dopuściło się dwóch pracowników jednej z firm ochroniarskich z Warszawy, świadczącej wówczas usługi na terenie powiatu krakowskiego oraz dwaj instruktorzy strzelectwa z Krakowa, działający na zlecenie tej firmy, w ramach prowadzonych działalności gospodarczych. W celu osiągnięcia korzyści majątkowej fałszowali listy szkoleń rzekomo przeprowadzonych dla pracowników ochrony, podrabiając przy tym ich podpisy. Gotowe listy były przedstawiane do rozliczenia w ramach realizowanej umowy w zakresie ochrony osób i mienia. Cały proceder trwał od początku 2016 roku do początku 2018 roku.

Dwaj 64-latkowie, 60-latek z Krakowa i 37-letnia kobieta z województwa mazowieckiego, podejrzewani o te przestępstwa, zostali zatrzymani. Policjanci pracujący przy tej sprawie zebrali materiał dowodowy, który pozwolił na przedstawienie zatrzymanym łącznie przeszło 200 zarzutów fałszowania dokumentacji w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 § 3 kk). Dodatkowo instruktorzy usłyszeli zarzuty nielegalnego posiadania amunicji (art. 263 § 2 kk). Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia.

Śledztwo zostało już zakończone, a Prokuratura Rejonowa Kraków Prądnik- Biały przekazała akt oskarżenia w tej sprawie do sądu. Do czasu rozprawy prokurator zastosował wobec podejrzanych środki zapobiegawcze m.in. w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowego.

(KWP w Krakowie)

Powrót na górę strony