Nowotarscy policjanci zatrzymali oszusta podszywającego się pod funkcjonaiusza CBŚP - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nowotarscy policjanci zatrzymali oszusta podszywającego się pod funkcjonaiusza CBŚP

Data publikacji 16.08.2019

Policjanci z Nowego Targu zatrzymali 26-letniego mężczyznę podejrzewanego o udział w przestępstwach na tzw. policjanta. Jedna z jego ofiar przekazała mu 60 tysięcy złotych wierząc, że współpracuje z funkcjonariuszem CBŚP. Mężczyźnie grozi teraz do 8 lat pozbawienia wolności.

Do oszustwa doszło w piątek,  tj. 9 sierpnia br. Około godz. 15.00, na telefon stacjonarny starszego pana zadzwonił mężczyzna przedstawiając się jako policjant CBŚP z Zakopanego i oświadczył, że wraz z innymi funkcjonariuszami chcą wykryć grupę fałszerzy bankowych. Oszust przekazał 79-latkowi, że na jego konto wpłacili dużą sumę pieniędzy, które on teraz musi wypłacić i im przekazać. Oczywiście o całej akcji senior nie mógł nic powiedzieć pracownikom banku. Rozmówca w celu uwiarygodnienia się, kazał wybrać numer 997. I tu 79-latek popełnił błąd, gdyż wybrał numer alarmowy nie przerywając połączenia. Kiedy po drugiej stronie odezwał się mężczyzna był pewien, że rozmawia z innym policjantem, który potwierdził prowadzenie tajnej akcji. Pod dom nowotarżanina przyjechał fałszywy policjant, który wręczył seniorowi telefon komórkowy, aby cały czas mogli być z nim w kontakcie. 79-latek wypłacił pieniądze, jednak oszust stwierdził, że to zbyt mało i senior zlikwidował lokatę i wypłacił dodatkową gotówkę. Podczas wizyty w banku oszuści doskonale widzieli, co się w danym momencie dzieje. Wiedzieli także, że mężczyzna nie wypłacił wszystkich pieniędzy i będzie to możliwe dopiero we wtorek. Starszy pan po wyjściu z budynku na sąsiedniej ulicy przekazał łącznie blisko 60 tys. złotych fałszywemu policjantowi i oddał otrzymany telefon komórkowy. Wieczorem jeden z oszustów skontaktował się z seniorem pytając czy wszystko w porządku i zapewnił, że pieniądze, które im dał należały do Policji. Starszy pan zorientował się jednak, że padł ofiarą przestępców i o wszystkim powiadomił prawdziwych policjantów.

Sprawą zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu nowotarskiej komendy pod nadzorem prokuratora. Chciwość zgubiła oszustów, którzy ponownie skontaktowali się z 79-latkiem żądając przekazania pozostałej kwoty. Kiedy we wtorek, 13.08.br., około godz. 17.00 jeden z nich przyszedł po pieniądze, wpadł w ręce policjantów.  Zatrzymany 26-latek z Łodzi był już poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. Prowadzone w tej sprawie śledztwo wyjaśni dokładny jego udział w tym przestępczym procederze. Podejrzany w następnego dnia został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Nowym Targu, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa tj. art. 286§1 k.k. za co grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. W czwartek sąd na wniosek prokuratora zastosował wobec niego trzymiesięczny areszt. Policja pod nadzorem prokuratury nadal prowadzi czynności w tej sprawie.

(KWP w Krakowie/js)

Powrót na górę strony
Polska Policja