Oszustwo metodą "na amerykańskiego żołnierza" - kobieta straciła 36 tys. zł - Aktualności - Policja.pl

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Oszustwo metodą "na amerykańskiego żołnierza" - kobieta straciła 36 tys. zł

Data publikacji 20.08.2019

Policjanci coraz częściej spotykają się z nowymi typami oszustw. Sprawcy wykorzystują różne techniki manipulacji w social mediach, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Tym razem kobieta z powiatu legnickiego stała się ofiarą oszustwa na tzw. amerykańskiego żołnierza i straciła 36 tys. złotych.

W ostatnim czasie jedna z mieszkanek powiatu legnickiego padła ofiarą oszustwa  internetowego. Kobieta zapoznała w Internecie mężczyznę, który podawał się za „amerykańskiego żołnierza” pełniącego misję w Syrii. Przez około miesiąc pisali do siebie różne wiadomości, maile – „amerykański żołnierz” pisał po polsku, przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o swojej rodzinie, o przyszłości o tym, że chce przeprowadzić się wkrótce do Polski. Interesował się też życiem osobistym kobiety. Mężczyzna wzbudził duże zaufanie u seniorki. Pewnego dnia wysłał jej wiadomość, że przesłał do niej do domu paczkę z Syrii, w której miały być jego rzeczy osobiste, dokumenty oraz pieniądze. Dla wiarygodności wysłał zdjęcie tej paczki oraz poinformował ją, że mogą być jakieś niewielkie opłaty lokalne, za które będzie musiała zapłacić. Kobieta zgodziła się i miała przechować paczkę do czasu jego przyjazdu do Polski.

Następnie kilka dni później seniorka otrzymała maila od firmy kurierskiej, że paczka została zatrzymana w Turcji i musi zapłacić 5889 euro tj. około 26 tys. złotych, aby paczka została dostarczona. Rzekomy „amerykański żołnierz” błagał kobietę o pomoc. Kobieta zgodziła się i w dwóch ratach przelała kwotę około 26 tys. złotych. Potem dostała jeszcze jednego maila, że musi dopłacić jeszcze 12 tys. euro. Kobieta w trosce o swojego przyjaciela przelała kwotę 10 tys. złotych. Oszust wciąż namawiał kobietę, żeby przelała pozostałą część pieniędzy. Jednak kobieta nie wytrzymała presji i o całym zdarzeniu opowiedziała swojemu mężowi, który uświadomił ją, że najprawdopodobniej padła ofiarą oszusta.

Legniccy policjanci przypominają, że o wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast trzeba poinformować Policję, korzystając z numeru alarmowego 112.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność spowodują, że nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

(KWP we Wrocławiu / kp)

 

Powrót na górę strony
Polska Policja