Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowe warsztaty szkoleniowe przewodników psów służbowych

Data publikacji 28.03.2008

Huk petard, eksplodujące granaty dymne i strzelający z broni maszynowej przestępcy. Nocny pościg za zbiegiem. Takie elementy ćwiczyli uczestnicy II warsztatów szkoleniowych przewodników psów służbowych w Białymstoku. W szkoleniu udział wzięli policjanci z Polski, Litwy i Niemiec. Takie przedsięwzięcia sprzyjają bliższemu poznaniu się, wymianie doświadczeń oraz przygotowaniu do wspólnych działań policjantów z państw należących do strefy Schengen.

Już po raz drugi w komendzie wojewódzkiej Policji w Białymstoku zostały zorganizowane Warsztaty Szkoleniowe Przewodników Psów Służbowych. W tym roku po raz pierwszy miały one charakter międzynarodowy. W trzydniowych zajęciach uczestniczyło kilkunastu policjantów, którzy na co dzień pełnią służbę w różnych podlaskich komendach. Oprócz nich w warsztatach wzięli udział również policjanci z Lublina, Zgorzelca oraz z Litwy i Niemiec.

Uczestnicy, pod czujnym okiem fachowców z Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i Zarządu Operacji Antyterrorystycznych Głównego Sztabu Policji KGP, ćwiczyli nie tylko w dzień i w nocy. Duża część zajęć prowadzona była w warunkach do złudzenia przypominających te, z którymi policjanci mogli się spotkać w codziennej służbie. Organizatorzy nie zapomnieli przy tym o odizolowaniu tych miejsc od osób postronnych. Dzięki temu psy mogły ćwiczyć na „ostro” – czyli bez kagańca, a więc w warunkach najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Po południu pierwszego dnia zajęć funkcjonariusze i ich psy obezwładniali niebezpiecznego przestępcy – pozoranta, który ukrył się w jednym z przemysłowych budynków w pobliżu Michałowa. Właśnie tam policjanci wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami mogli sprawdzić skuteczność w poszukiwaniu zbiega w ciemnych i ciasnych pomieszczeń. Kolejne zadanie realizowane było w nocy. Miejscem, które wyznaczono do działania, był las na poligonie wojskowym „Zielona” tuż pod Białymstokiem. Właśnie tam sprawdzana była poprawność asekuracji i współpraca przy poszukiwaniu przestępcy ukrywającego się w mrocznej gęstwinie. Wykorzystywano przy tym wielu pozorantów, tak aby wykluczyć możliwość przyzwyczajenia psów do któregokolwiek z nich.

Następnego dnia ćwiczone były pozorowane interwencje w lokalach użyteczności publicznej podejmowane przez dwuosobowe patrole z psami. W tym przypadku zadaniem psów była obrona przewodnika przed atakiem agresywnego i uzbrojonego w niebezpieczny przedmiot mężczyzny, któremu towarzyszyli jego równie agresywni koledzy.

Wczoraj, w przerwie między kolejnymi etapami szkolenia, jego uczestnicy spotkali się z komendantem wojewódzkim Policji w Białymstoku – inspektorem Romanem Popowem. Szef podlaskiego garnizonu interesował się spostrzeżeniami, jakie wynieśli z dotychczasowych zajęć policjanci z Litwy i Niemiec. „Tego rodzaju warsztaty sprzyjają bliższemu poznaniu się, wymianie doświadczeń oraz przygotowaniu do wspólnych działań policjantów z państw należących do strefy Schengen” – powiedział komendant Popow. Na spotkaniu omawiane były również różnice w zasadach szkolenia psów litewskich i niemieckich. W dalszej części zajęć policjanci i ich czworonogi ćwiczyli kolejne elementy takie jak pościg za uzbrojonym i niebezpiecznym przestępcą.

Międzynarodowe warsztaty szkoleniowe przewodników psów służbowych - mł. asp. Kamil Tomaszczuk, KWP Białystok

Ładowanie odtwarzacza...
2.78 MB
Międzynarodowe warsztaty szkoleniowe przewodników psów służbowych - mł. asp. Kamil Tomaszczuk, KWP Białystok
Powrót na górę strony
Polska Policja