Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zakończone sukcesem poszukiwania zaginionej 92-letniej kobiety, która wybrała się na grzyby

Data publikacji 22.08.2019

Ponad 100 osób, w tym policjanci, strażacy, przewodnik z psem tropiącym, przy wykorzystaniu dronów poszukiwali od wczoraj 92-letniej kobiety, która zbierając grzyby zgubiła się w lesie. Szeroko zakrojona akcja poszukiwawcza zakończyła się sukcesem. Wycieńczona, osłabiona i przestraszona kobieta została odnaleziona i trafiła do szpitala.

Wczoraj (21.08.br.) wieczorem policjanci otrzymali informację, że 92-letnia mieszkanka powiatu olkuskiego przed południem udała się na grzyby w rejon kompleksu leśnego Witeradów-Osiek. Ponieważ seniorka dawno już powinna była wrócić z grzybobrania zaniepokojona rodzina powiadomiła policję z obawy, że coś niepokojącego mogło się stać. Policjanci natychmiast rozpoczęli poszukiwania. Jak ustalono, kobieta wyszła z domu około godz. 14:00,  nie mając ze sobą telefonu komórkowego.

Policjanci i strażacy z Olkusza, funkcjonariusze z Oddziału Prewencji Policji w Krakowie, a także  zespół obsługujący drony i przewodnik z psem tropiącym z Komendy Wojewódzkiej razem tworzyli ponad 100-osobowy zespół zaangażowany w poszukiwania seniorki.

Dzisiaj, przed 9.00 rano funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu przeczesując las między miejscowością Osiek a drogą prowadzącą do miejscowości Gorenice, znaleźli na poboczu drogi leśnej, skrajnię wyczerpaną i przestraszoną 92-latkę. Seniorka na widok mundurowych próbowała się podnieść, lecz była zbyt osłabiona i  uskarżała się na ból w kolanie, nie pamiętała także, kiedy wyszła z domu i jaki jest dzień tygodnia. Funkcjonariusze natychmiast przetransportowali seniorkę do miejsca zamieszkania, gdzie czekała  karetka pogotowia.

Policjanci apelują o rozwagę w trakcie wyprawy do lasu:

  • przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę,  w której będziemy przebywać;
  • określić, kiedy zamierzamy wrócić;
  • do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób; kiedy jedna z nich się zgubi w lesie należy o tym fakcie powiadomić najbliższą jednostkę policji, by jak najszybciej rozpocząć akcję poszukiwawczą;
  • należy zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy z naładowaną baterią;
  • kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, tak, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy;
  • nie wybierajmy się do lasu po zmierzchu oraz w złą pogodę.

(KWP w Krakowie / kp)

 

Powrót na górę strony